Glass Bead Trade

• KUP ONLINE ZOBACZ W CEEOL
  • Joanna Then-Obłuska with Barbara Wagner, Glass bead trade in Northeast Africa. The evidence from Meroitic and post-Meroitic Nubia (=PAM Monograph Series 10), Warsaw: PCMA UW, WUW, 2019

Warszawa 2019
    ISBN 978-83-235-3899-8 (druk)
    ISBN 978-83-235-3907-0 (online)
    Stron 316
    Oprawa miękka ze skrzydełkami

Sznury kolorowych, szklanych paciorków były popularnym towarem, którym handlowano w całej starożytnej Nubii w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. Łącząc badania makroskopowe z analizami laboratoryjnymi autorka wprowadza badania nubiologiczne na nowe terytoria, dzięki ustaleniu markerów diagnostycznych dla badań nad szlakami handlowymi i szerszymi trendami ekonomicznymi w Nubii meroickiej i post-meroickiej.

Rezultaty badań archeometrycznych, przejrzyście zaprezentowane i omówione, pokazują pochodzenie szkła, z którego wykonano przebadane paciorki. Dzięki temu, zidentyfikowano pochodzenie wielu paciorków znalezionych w pochówkach nubijskich. Ich źródłem okazały się Południowe Indie i/lub Sri Lanka; zrekonstruowano też ich dystrybucję na terenie Afryki północno-wschodniej, co dostarczyło pierwszych niepodważalnych dowodów na kontakty pomiędzy Nubią a wybrzeżem Morza Czerwonego. Patrząc szerzej, pokazuje to też — pośredni lub bezpośredni — udział Nubii w azjatyckim handlu morskim w okresie intensywnej wymiany przypadającym na IV do VI wieku n.e.

Badania zostały zrealizowane dzięki funduszom Narodowego Centrum Nauki, Grant DEC-2013/09/D/HS3/04508 na projekt “Rekonstrukcja kontaktów handlowych w Afryce Północno-Wschodniej na podstawie analizy interdyscyplinarnej nubijskich ozdób osobistych”, który dr Then-Obłuska realizowała w latach 2014–2018 przy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Joanna Then-Obłuska jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim, a także współpracownikiem Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Chicago. Specjalizuje się w archeologii północno-wschodniej Afryki. Doktorat obroniła w 2008 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim i od tego czasu jej projekty badawcze koncentrują się wokół zagadnień społecznych i związanych z wymianą handlową, które poznaje badając biżuterię i paciorki z Sudanu i Egiptu. Analizuje je pod kątem materiału, z którego są wykonane oraz technik stosowanych do ich produkcji. Sięga po analizy archeometryczne, aby naświetlić gospodarczą rolę dóbr importowanych w okresie wzmożonego handlu w regionie Oceanu Indyjskiego. Od niedawna obszar jej badań objął także zabytki z Etiopii.

Pliki do pobrania:
    Recenzje:
      • Marilee Wood (2020). Glass bead trade in Northeast Africa: the evidence from Meroitic and post-Meroitic Nubia, Azania: Archaeological Research in Africa, DOI: 10.1080/0067270X.2020.1769930

„In this well-produced book Then-Obluska combines results from morphological studies and chemical analysis of 170 glass beads and pendants excavated from graves dated to the Meroitic and post-Meroitic periods as a means to study trade between Nubia and neighbouring regions from the third century BC to the sixth century AD. The results of the chemical analysis are used to trace the origins of the raw glass while bead manufacturing locations are explored through morphological examination, particularly production technique.”

• Karlis Karklins (2019). Glass Bead Trade in Northeast Africa: The Evidence from Meroitic and Post-Meroitic Nubia, Beads, Journal of the Society of Bead Researchers 31, 121–122

„This volume presents much new data on Nubian beads and is the first study to provide evidence of the presence of beads of Egyptian, Levantine, and South Indian/Sri Lankan glass in Nubia. While some of the contents may be too technical for the average bead enthusiast, those studying or collecting pre-Islamic beads will surely find this handsome and well-written book of interest. Likewise, the section on glass chemistry will be welcomed by those aiming to identify bead sources.