Konferencja: Polacy nad Nilem, sezon 2014-2015

Już po raz dziesiąty odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone polskim badaniom archeologicznym i konserwatorskim w Egipcie i Sudanie: "Polacy nad Nilem, sezon 2014-2015", organizowane przez Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
To największa w Polsce konferencja, której celem jest zaprezentowanie najnowszych wyników badań nad dziejami Egiptu i Sudanu prowadzonych przez polskich archeologów i konserwatorów oraz współpracujących z nimi specjalistów z innych dziedzin.
Jak co roku, swoją obecność zapowiedzieli specjaliści z różnych ośrodków z całej Polski. Oprócz badaczy z Warszawy, z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, sprawozdania zaprezentują m.in. naukowcy z Instytutu Archeologii UJ i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (misje Tell el-Farcha i Tell el-Murra w Egipcie), z Fundacji Patrimonium oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu (misja w Wadi Khashab na Pustyni Wschodniej) Muzeum Archeologicznego w Krakowie (misja w Marea w Egipcie), Politechniki Wrocławskiej (misja Marina el-Alamein w Egipcie), Uniwersytetu Wrocławskiego (projekt Asasif).
Wykłady odbędą się w dniach 15-18 czerwca 2015 roku w Instytucie Archeologii UW ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w sali 209.
Konferencję zamknie "Dzień Królestwa Makurii" (18 czerwca), w całości poświęcony syntezie wyników wieloletnich badań polskich archeologów nad Nubią chrześcijańską.
Ponadto, jak co roku, wykłady specjalne wygłoszą wybitni specjaliści z zagranicy:
15.06.2015
18:00 Prof. Janet Johnson, Cleopatra VII Philopator as Stateswoman
16.06.2015
18:00 dr Christian Gaubert i prof. Jean-Michel Mouton, Les archives des Banu Bifam et leur apport pour la connaissance du Fayyoum fatimide
dr Naim Vanthieghem, What next after the archive of the Banu Bifam? Some interesting Arabic documents of the monastery of Naqlun
17.06.2015
18:00 dr Donald Withcomb, A Cosmopolitan City: Muslims, Christians, and Jewsin Old Cairo
Program konferencji
Więcej informacji na stronie: www.pnnarchiwum.uw.edu.pl
Wstęp wolny