„Zapomniane dziedzictwo. Polscy konserwatorzy w Libanie”

Z okazji 10-lecia działalności polskiej misji  konserwatorskiej w Libanie, współpracującej z PCMA, w Bejrucie zorganizowana została konferencja inaugurująca wystawę „Zapomniane dziedzictwo. Polscy konserwatorzy w Libanie”.

Konserwatorzy z warszawskiej ASP, wspomagani przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, uratowali przed zniszczeniem i zapomnieniem przepiękne średniowieczne malowidła w kościołach północnego Libanu: w Kaftoun, Maad, Kfar Helda, Amioun, a także w Bejrucie. Ich odkrycia znacznie wzbogaciły wiedzę na temat sztuki i architektury kościelnej chrześcijańskiego Bliskiego Wschodu.

Organizatorem wystawy i konferencji była Ambasada RP w Bejrucie, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetem Warszawskim. Patronat nad wydarzeniem objął minister kultury Libanu Raymond Areiji. W trakcie konferencji prof. Tomasz Waliszewski z PCMA wystąpił z wykładem: „Entre Chhim et Jiyeh. Conservateurs polonais dans le contexte des projets archeologiques polono-libanais (1996-2014)”. Wystawę można oglądać w Instytucie Francuskim w Bejrucie, dopóki nie zostanie ona przeniesiona do kościoła w Kaftoun.

Więcej na temat konferencji można przeczytać na stronie Ambasady RP w Bejrucie i IFPO.

O misji konserwatorskiej w kościele w Kaftoun: Newsletter PCMA