Jedwab i klejnoty – palmyreńskie wyprawy handlowe

Palmyra, miasto położone w sercu Pustyni Syryjskiej, swoje bogactwo zawdzięczała przejęciu kontroli nad szlakiem handlowym, wiodącym z wybrzeża Lewantyńskiego na Wschód do ośrodków położonych w Mezopotamii i nad Zatoką Perską. Mieszkańcy miasta organizowali niezwykle kosztowne i niebezpieczne, ale i przynoszące ogromne zyski wyprawy. Przywozili z nich egzotyczne towary, poszukiwane i wysoko cenione w Imperium Rzymskim, takie jak jedwab, kaszmirową wełnę, agat, czy karneol.

Największy rozkwit handlu karawanowego przeżywała Palmyra w połowie II wieku n.e. Między 131 a 161 rokiem Palmyreńczycy zorganizowali co najmniej 19 karawan, które przyniosły ogromne zyski. W późniejszym okresie ciągłe niepokoje na granicy i wojny utrudniały coraz bardziej tego typu przedsięwzięcia. Ostatnia wyprawa miała miejsce w latach 60-tych III wieku n.e.

Jak organizowane były te karawany? Jakimi szlakami podążały? Jakimi towarami handlowano? Te pytania często naukowcy zajmujący się Palmyrą zadają sobie. Choć wiele tajemnic Palmyry do dziś pozostaje nie odkrytych, dzięki długoletnim badaniom archeologów i epigrafików, możemy już teraz odpowiedzieć na wiele spośród tych pytań.

Wykład odbędzie się 17 czerwca 2010r., (czwartek), o godz. 16.15 w Instytucie Archeologii UW, Krakowskie Przedmieście 26/28

Do zobaczenia