Uratowane przed potopem – zabytki z Sudanu w MNW

Siedem lat temu dwie polskie misje archeologiczne z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w odpowiedzi na apel rządu sudańskiego przystąpiły do wielkiej akcji badań ratowniczych w rejonie zagrożonym zatopieniem z powodu budowy olbrzymiej tamy na IV katarakcie nilowej. W uznaniu niezwykłych zasług polskich archeologów rząd sudański postanowił ofiarować stronie polskiej połowę wszystkich znalezisk.

Decyzję tę można uznać za zupełnie wyjątkową – ostatni raz taka akcja odbyła się w latach sześćdziesiątych, kiedy do Muzeum Narodowego w Warszawie sprowadzono freski z Faras. Zespół zabytków trafił do MN w Warszawie oraz do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Pozyskane do Muzeum Narodowego dzieła są ogromnym wzbogaceniem narodowych zbiorów warszawskich o przedmioty charakterystyczne dla okresów dotychczas w nich niereprezentowanych, m.in. z III tys. p.n.e.

Sprowadzenie 27 kontenerów ze znaleziskami nie było by możliwe, gdyby nie pomoc naszych dobroczyńców. Na początku kwietnia archeolodzy utknęli z zabytkami w Sudanie, nie mogąc zgromadzić odpowiedniej sumy pozwalającej na przetransportowanie skrzyń do Polski. Gdy informacje o tej dramatycznej sytuacji ukazały się w prasie, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej niemal natychmiast otrzymało pomoc. Głównym partnerem akcji sprowadzenia zabytków z Sudanu do Polski został PKN ORLEN, Mecenas Muzeum Narodowego w Warszawie. Z pomocą pospieszyła też firma Konimpex z Konina, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz p. Hubert Kiersnowski. Dzięki hojności darczyńców nie dość, że udało się przywieźć zabytki do Polski ale sprowadzono ich też więcej niż początkowo zakładano. Przekazane środki pozwolą dodatkowo zorganizować ekspozycję wybranych zabytków w Muzeum Narodowym, (14 do 31 maja b.r.) oraz przeprowadzić konserwację i opracowanie sprowadzonych obiektów. Później zabytki trafią do stałej ekspozycji.

Wystawa „Uratowane przed potopem”
14-31 maja 2010
Muzeum Narodowe w Warszawie,
Gmach Główny, Al. Jerozolimskie 3.