W 2025 roku Stacja Badawcza w Kairze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego dołączyła do współpracy między Institut français d’archéologie orientale a Niemieckim Instytutem Archeologicznym w Kairze (DAIK), aby wspólnie organizować cykl seminariów pod tytułem „Exploring Egypt: Histories and Historiographies / Odkrywając Egipt: historie i historiografie”. Do inicjatywy dołączyły także Centro Archeologico Italiano (CAI) oraz Niderlandzko-Flamandzki Instytut w Kairze (NVIC). Seminaria będą odbywać się rotacyjnie w siedzibach poszczególnych instytucji.
Cykl seminariów porusza różnorodne aspekty tworzenia wiedzy historycznej o Egipcie. Eksperci z różnych dziedzin wspólnie przyglądają się temu, jak na przestrzeni wieków opisywano, interpretowano i konceptualizowano historię Egiptu. Dyskusje koncentrują się na analizie zaangażowanych w to stron, kontekstów oraz zależności od władzy, które kształtowały narracje historyczne, co pozwala na głębsze zrozumienie przeszłości Egiptu i jego tradycji historiograficznych.
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu seminaria łączą różne obszary badawcze, takie jak egiptologia, nowoczesna historiografia egipska oraz historia ochrony i zachowania dziedzictwa. Rozszerzają one perspektywę poza profesjonalną historiografię, uwzględniając rolę innych instytucji, gatunków i kanałów informacyjnych wpływających na kształtowanie narracji historycznych, w tym różnice między akademickimi i „popularnymi” jej ujęciami oraz praktykami w zakresie ochrony dziedzictwa.
Cykl, organizowany przez dr Fatmę Keshk (stypendystkę podoktorską DAIK i Ifao oraz CAŚ UW i Ifao w latach 2022–2023), tworzy platformę do dyskusji na takie tematy jak historia egiptologii, archeologia, arabistyka i islamistyka, a także związki między historią a dziedzictwem.