Od 1965 roku ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pracuje na stanowisku archeologicznym Nea Pafos – hellenistyczno-rzymskiej stolicy Cypru, której pozostałości wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszym kierownikiem Polskiej Misji Archeologicznej na Cyprze był założyciel i patron CAŚ UW, prof. Kazimierz Michałowski. Rozpoczęte przez niego badania trwają do dziś i są najdłużej realizowanym zagranicznym projektem archeologicznym na wyspie.
Prace prowadzone przez ekspedycję CAŚ UW koncentrowały się w rejonie dzielnicy willowej, tak zwanej Maluteny. To tu odkryto pozostałości jednego z największych antycznych budynków na Cyprze – rzymskiej willi lokalnego namiestnika, nazywanej dziś Willą Tezeusza, zdobionej wspaniale zachowanymi mozaikami. Od 2011 roku na terenie Parku Archeologicznego Pafos działa również ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadząca badania na Agorze. W 2019 roku obie ekspedycje zostały połączone pod jednym kierownictwem.
„MA-P Malutena i Agora – Projekt Archeologiczny w Pafos na Cyprze. Połączona ekspedycja Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego” realizuje projekt w konsorcjum z Politechniką Warszawską (2020–2024). Trwają także indywidualne projekty grantowe prowadzone przez badaczy z różnych jednostek naukowych w Polsce. Część z nich dotyczy opracowania materiałów i zagadnień badawczych związanych z ww. wykopaliskami.