Oddajemy w Państwa ręce kolejny tom publikacji Centrum: Studia Palmyreńskie 13. Od tego tomu czasopismo zostało przekształcone w serię wydawniczą, a inauguruje ją monografia poświęcona monetom z Palmyry.
Książka zawiera katalog monet odkrytych w trakcie polskich wykopalisk w Palmyrze prowadzonych w latach 1959–2001 przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Część pierwsza, wydany pośmiertnie manuskrypt Aleksandry Krzyżanowskiej, wieloletniego kustosza Gabinet Monet i Medali Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, zawiera opis 518 monet greckich, rzymskich i bizantyjskich oraz tabele i wnioski dotyczące cyrkulacji monetarnej w Palmyrze od I do VII wieku n.e. Dołączony jest przedruk opracowania skarbu solidów bizantyjskich z VII wieku pióra Stefana Skowronka, wydanego po raz pierwszy w roku 1962.
Część druga, autorstwa Michała Gawlikowskiego, kierownika badań w Palmyrze, przedstawia katalog skarbu sasanidzkich i arabsko-sasanidzkich dirhemów znalezionego w Palmyrze w roku 2001. Obejmuje on 694 monety możliwe do identyfikacji. Skarb został zgromadzony w czasie perskiej okupacji Bliskiego Wschodu w latach 614–628 i uzupełniony o 32 monety władców i gubernatorów muzułmańskich bite w Iranie i Mezopotamii w ostatnich trzydziestu latach przed reformą monetarną roku 695.
A. Krzyżanowska, M. Gawlikowski, Monnaies des fouilles polonaises à Palmyre, (=Studia Palmyreńskie 13), Warszawa: WUW, PCMA, 2014