Projekt: Soba – serce królestwa Alwy. Organizacja przestrzenna średniowiecznej stolicy nad Nilem Błękitnym

  • Kierownik projektu : Dr Mariusz Drzewiecki

    Dane kontaktowe: m.drzewiecki2@uw.edu.pl

    Czas trwania:

    luty 2019 do luty 2022

    Kwota:

    PLN 1 323 373

    Finansowanie:

    Narodowe Centrum Nauki, grant Opus 15, UMO-2018/29/B/HS3/02533

    Financing institution logo


  • Soba – serce królestwa Alwy. Organizacja przestrzenna średniowiecznej stolicy nad Nilem Błękitnym

    Celem tego projektu jest rozpoznanie zabudowy średniowiecznej stolicy w Soba. Chcemy się dowiedzieć, gdzie znajdowały się poszczególne dzielnice miasta i jak były zorganizowane. Będziemy poszukiwać pałacu królewskiego, domów zarówno bogatych mieszkańców miasta, jak i tych biedniejszych. Będziemy starali się zidentyfikować obszary produkcyjne takie jak warsztaty ceramiczne czy metalurgiczne, produkujące wyroby codziennego użytku oraz przedmioty luksusowe. Zajmiemy się rozpoznaniem dawnej sieci dróg oraz przestrzeni otwartych takich jak place lub cmentarze. Obecnie większość terenu dawnej stolicy jest zajęta przez współczesne domy oraz pola uprawne. Centralna część Soba jest obszarem chronionym, jednak na jego powierzchni nie widać żadnych śladów dawnych budynków. Średniowieczna zabudowa znajduje się tuż pod powierzchnią, a na ziemi można znaleźć tylko fragmenty przedmiotów, które niegdyś służyły mieszkańcom stolicy.

    Aby osiągnąć nasz cel wykorzystamy najnowsze metody badawcze używane przez archeologów, etnologów oraz geofizyków. Na terenie całego miasta archeolodzy będą poszukiwali wszelkich zabytków, które będzie można powiązać z dawnymi mieszkańcami stolicy. Badania geofizyczne pozwolą zarejestrować anomalie magnetyczne występujące pod powierzchnią gruntu we wszystkich dostępnych do badań miejscach. Anomalie te mogą wynikać z obecności dawnych murów oraz budynków, tak więc mapa anomalii magnetycznych może pozwolić na odtworzenie przebiegu ulic, domów, budynków publicznych i całych dzielnic Soba. Etnolog będzie odwiedzał współczesnych mieszkańców i rozmawiał z nimi na temat zabytków znajdujących się na całym otaczającym terenie. Może się zdarzyć, że mieszkańcy w czasie codziennych prac na polach lub w otoczeniu swoich domów natrafili na różnorodne ślady przeszłości oraz zabytki. Wszystkie uzyskane informacje będą łączone oraz porównywane co pozwoli na stworzenie map rozplanowania Soba.

    Zespół badawczy będą tworzyli specjaliści z polskich jednostek naukowych, z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Śląskiego. W Sudanie będziemy współpracowali ze Służbą Starożytności oraz naukowcami i studentami z Uniwersytetu Neelain. Całość będą stanowili specjaliści zajmujący się badaniem zabytków ceramicznych, szklanych, organicznych, metalowych (jeżeli takie zabytki będą znajdowane na stanowisku), jak również specjaliści z zakresu geofizyki archeologicznej, antropologii kulturowej, antropologii fizycznej, architektury oraz sztuki średniowiecznej Nubii.

    Wydarzenia związane z projektem :
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

    Drzewiecki, M., Ryndziewicz, R., Ciesielska, J., Kurcz, M., Michalik, T., Czyżewska-Zalewska, E. (2022). The spatial organisation of Soba: a medieval capital on the Blue Nile. Antiquity, 385, 213 – 220. doi: 10.15184/aqy.2021.158

    Drzewiecki, M. (2022). Developing a new approach to research in Soba / Nowe podejście do badań archeologicznych w Soba. In From Faras to Soba. 60 years of Sudanese–Polish cooperation in saving the heritage of Sudan / Od Faras do Soba. 60 lat współpracy polsko-sudańskiej w ratowaniu dziedzictwa Sudanu.

    Polecane linki