Gebelein I, The Speos

ISBN 978-83-947612-1-9
    158 stron
    Oprawa twarda

Publikacja wspólna Zakładu Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW i CAŚ UW.

Praca ta jest publikacją dokumentacji i analizy kaplicy skalnej (speosu) znajdującego się w Gebelein w Egipcie, dokonanej przez autora i zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego. Sanktuarium, które pierwotnie zostało zbudowane przez faraona Hatszepsut, w czasie swojego istnienia przeszło wiele modyfikacji i obecnie jest w stanie znacznego zniszczenia. Niniejsza praca omawia szczegóły architektoniczne i ślady oryginalnego programu dekoracji zabytku, które zostały odtworzone i przeanalizowane. Książka prezentuje też kompleksową interpretację obecnie widocznych scen ofiarnych, jak i religijną i ideologiczną rolę kaplicy w czasach panowania Hatszepsut.

Do pobrania: