Nea Paphos VI

 • KUP ONLINE
 • Zofia Sztetyłło, Nea Paphos VI. Pottery Stamps from Nea Paphos (Excavations in 1990–2006) (=PCMA Monograph Series 2), Warszawa: PCMA UW, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010

  Warszawa 2010
  ISBN 978-83-235-0702-4
  192 strony
  Oprawa twarda

  Publikacja odcisków pieczęci na amforach glinianych z Nea Paphos na Cyprze to kontynuacja badań prof. Zofii Sztetyłło nad tym zagadnieniem. W książce zaprezentowano blisko 200 stempli. Większość z nich pochodzi z badań misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w latach 1990-2006 poza kilkoma odciskami ze wcześniejszych wykopalisk, nieujętymi w poprzednich publikacjach, które ukazały się w serii Nea Paphos.

  Stemple zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej, według nazwisk właścicieli pieczęci. Podana przy każdym z odcisków wyczerpująca lista analogii pozwala precyzyjnie datować każdy stempel (pochodzą one z okresu od III wieku p.n.e. do II wieku n.e.). Umożliwia też odtworzenie sieci kontaktów pomiędzy konkretnymi urzędnikami miejskimi i producentami amfor.

  Pełen katalog ze zdjęciami wszystkich zamieszczonych w książce odcisków znajduje się na towarzyszącej książce płycie CD.

  Pliki do pobrania: