Mar Elias Btina

Średniowieczne malowidła ścienne w kościele Mar Elias Btina w Libanie – konserwacja i archeologia

Kościół

Liban, Bejrut

XIII wiek

– malowidła ścienne w prezbiterium kościoła wstępnie datowane na XIII wiek; przedstawienia proroka Eliasza są pierwszymi znanymi do tej pory z terenów Libanu

2010–2011, 2013

Konserwacja i restauracja malowideł ściennych

Krzysztof Chmielewski (Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)
Tomasz Waliszewski (Instytut Archeologii, Uniwersytet Warszawski)

– Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
– Generalna Dyrekcja Starożytności Libanu

Grant Dumbarton Oaks Research Library and Collection, Trustees for Harvard University, na lata 2011–2012, zatytułowany Forgotten Heritage II. Study and Documentation of the Church of Mar Elias Btina in Beirut (Lebanon) and its Wall Paintings; kierownik grantu Tomasz Waliszewski.

Kościół poświęcony prorokowi Eliaszowi dzisiaj jest częścią budynków szkoły, która mieści się w murach wzniesionego w drugiej połowie XIX wieku klasztoru. Jednak niewielkie prezbiterium obecnego kościoła jest o wiele starsze i wykute bezpośrednio w skale. Na jednej ze ścian, w miejscu gdzie odpadł fragment zewnętrznej farby, pokazał się zarys ukrytej pod spodem kompozycji. W 2010 roku konserwatorzy odsłonili bardzo poważnie zniszczone, ale cenne pod względem historycznym oraz ikonograficznym średniowieczne malowidła. Na ścianie północnej znajdują się dwie sceny: prorok Eliasz siedzący przed grotą oraz Eliasz unoszony do nieba w rydwanie. Identyfikację potwierdza dobrze zachowana grecka inskrypcja. Na przeciwległej ścianie widać również zniszczone malowidło z fragmentami stojących postaci w nimbach.

Odkryte malowidła, wstępnie datowane na XIII wiek, są pierwszymi potwierdzonymi inskrypcją przedstawieniami proroka Eliasza w Libanie. Świadczą również o długiej tradycji kultu w tym miejscu, którego pamięć przetrwała w wezwaniu kościoła.

Waliszewski T., Chmielewski K. (2012), From Byzantine Mosaics to Medieval Paintings. Fifteen years of Polish-Lebanese cooperation in archaeology and conservation 1996–2011, Ambasada RP w Bejrucie, Beirut 2012, 54 ss. (cztery wersje językowe: angielska, francuska, arabska oraz polska)

Chmielewski K., Waliszewski T. (2011), Church of Mar Elias Btina in Beirut (Lebanon) and its wall paintings. Conservation project report, Polish Archaeology in the Mediterranean 23, 403–414