Konferencja: Bayuda Desert and its Neighbours

W dniach 12–14 października 2017 r. w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Bayuda and itsNeighbours. The Archaeology of the Bayuda Desert. Second International Bayuda Conference”.  CAŚ UW jest jednym z jej współorganizatorów.

Archeologia Sudanu jest od kilkudziesięciu lat jednym z kluczowych kierunków badawczych Centrum. Wśród referatów zaprezentowanych zostanie kilka projektów Centrum w starożytnej Nubii. Dr Artur Obłuski omówi odkrycia w Ghazali, na terenie klasztoru i jego otoczenia. Dr hab. Mahmoud el-Tayebopowie o dziejach regionu dongolańskiego u schyłku okresu meroickiego, natomiast dr Urszula Iwaszczuk przedstawi najnowsze hipotezy na temat szczątków zwierzęcych z cmentarzyska El-Zuma, badanego w ramach EarlyMakuriaResearch Project.

Wystąpienia w ramach konferencji zainauguruje prelekcja profesora Charlesa Bonneta: The Kingdom of Kerma between Egypt and Central Africa w dniu 12. października 2017 r. o godz. 17.15. Wykład ten ma charakter otwarty. Dwa kolejne dni konferencje poświęcone będą polskim i zagranicznym projektom archeologicznym na obszarze pustyni Bayuda.

Organizatorzy konferencji: Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Ochrony Zabytków w Gdyni, Instytut Egiptologii i Koptologii Uniwersytetu w Münster, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacja Nauki – Archaeologia Silesiae.

Konferencja:
Bayuda Desert and its Neighbours:
12–14. października 2017 r.,
Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46

Konferencja ma charakter zamknięty.

Wykład prof. Charlesa Bonneta:

The Kingdom of Kerma between Egypt and Central Africa.
12. października 2017 r., o godz. 17.15.
Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46
Wstęp wolny.

Program