Centrum na 20. Pikniku Naukowym

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku było zdrowie. Mówiliśmy więc o zdrowiu archeologów, zdrowiu zabytków i tajnikach zdrowej starożytnej diety. A wszystko to na podstawie badań prowadzonych przez nasze ekspedycje.

Mówiliśmy o „Zdrowiu w wykopie”, czyli codziennych wyzwaniach w pracy terenowej archeologa śródziemnomorskiego, i o tym, jak sobie z nimi radzić: od udarów słonecznych przez spadające kamienie i jadowite pająki, skorpiony i skolopendry, po zdobywanie czystej wody do picia podczas wykopalisk w Berenike, na egipskiej Pustyni Wschodniej. Pokazaliśmy też, jak należy ubrać się do eksploracji grobu, by nie wyjść z niego z uszczerbkiem na własnym zdrowiu. 

Opowiadaliśmy o oliwce, podstawie diety śródziemnomorskiej i o tym, jak rozmaite zastosowania ma oliwa. Proces jej produkcji w starożytności pokazywaliśmy na podstawie znalezisk w libańskiej wiosce Chhim, gdzie nasza misja przebadała antyczne tłocznie oliwy. Pokazaliśmy też, w jaki sposób działały lampki oliwne, wykorzystując kopie oryginalnych zabytków ze Chhim i z Palmyry. Taką glinianą lampkę można było sobie również odcisnąć z formy.

Jako, że nasz namiot był elementem Wioski Archeologicznej, dzieci odwiedzające nasz namiot miały też okazję zdobywać „pieczątki” do Indeksu Młodego Archeologa. Poznawały więc trudną i wymagającą cierpliwości pracę podczas polowej konserwacji zabytków, pomagając nam układać puzzle i kolorować obrazki z obiektami pochodzącymi z naszych wykopalisk. W nagrodę dostawały karty zabytków, z informacjami o tych przedmiotach. Okazało się, że nadawało to zabawie nowy sens, bo gdy pewien chłopczyk ułożył puzzle przedstawiające palmyreńskiego lwa i dostał do niego kartę zabytku, wykrzyknął przejęty: – to on naprawdę istnieje?!

Wolontariusze: Ewa Chrzanowska, Urszula Okularczyk, Magda Makowska, a także Mateusz Iskra, Ola Zych, Magda Antos, Marcin Gostkowski i Marek Truszkowski.

Pracownicy Centrum: Tomasz Waliszewski, Szymon Maślak, Marta Mierzejewska, Marta Momot, Joanna Rądkowska, Katarzyna Szczepkowska, Agnieszka Szymczak, Urszula Wicenciak, Dariusz Wolski; w przygotowaniach pomagali także Robert Mahler i Marek Puszkarski.

Fot. A. Szymczak, U. Wicenciak

Przygotowania idą pełną parą: A. Szymczak, M. Iskra, M. Truszkowski (Fot. U. Wicenciak) Ostatnie poprawki E. Chrzanowskiej (Fot. U. Wicenciak)
...i gotowe!! Wyrosło nawet drzewo oliwkowe (Fot. A. Szymczak)
Pierwsi goście (Fot. A. Szymczak) Pokazy o zdrowej diecie śródziemnomorskiej cieszyły się wielkim zainteresowaniem starszych gości... (Fot. A. Szymczak)
...a tymczasem młodsi goście rozwiązywali zagadki (Fot. A. Szymczak) Każdy znalazł coś dla siebie (Fot. A. Szymczak)
Młodzi artyści pomagali nam odgadnąć prawdziwe kolory znalezionych przez nas naczyń (Fot. A. Szymczak) Teraz już wiemy jak wyglądały te naczynia :) (Fot. A. Szymczak)
Prawie jak układanie prawdziwej mozaiki (Fot. A. Szymczak) Dla najwytrwalszych były niespodzianki (Fot. A. Szymczak)
Niektórzy woleli razem M. Makowską trochę się ubrudzić gliną... (Fot. A. Szymczak) ...inni posłuchać o niebezpiecznej pracy antropologa U. Okularczyk. (Fot. A. Szymczak)
Nasi specjaliści M. Antos i M. Gostkowski opowiadali o swoich przygodach z pająkami, skorpionami i wężami...(Fot. A. Szymczak) Natomiast J. Rądkowska i Sz. Maślak opowiadali jak przetrwać w upalny dzień na pustyni (Fot. A. Szymczak)
Antropolog przy pracy?? Nie, antropolog U. Okularczyk odpoczywa po ciężkim dniu :) (Fot. A. Szymczak) M. Momot i A. Zych asystowały małym archeologom w układaniu puzzli z zabytkami (Fot. A. Szymczak)
Efekty pracy młodych ceramologów zaskoczyły nawet naszych specjalistów (Fot. U. Wicenciak) A na koniec...ciasteczko z QR Code? (Fot. A. Szymczak)