Tematem przewodnim tegorocznego pikniku było zdrowie. Mówiliśmy więc o zdrowiu archeologów, zdrowiu zabytków i tajnikach zdrowej starożytnej diety. A wszystko to na podstawie badań prowadzonych przez nasze ekspedycje.
Mówiliśmy o „Zdrowiu w wykopie”, czyli codziennych wyzwaniach w pracy terenowej archeologa śródziemnomorskiego, i o tym, jak sobie z nimi radzić: od udarów słonecznych przez spadające kamienie i jadowite pająki, skorpiony i skolopendry, po zdobywanie czystej wody do picia podczas wykopalisk w Berenike, na egipskiej Pustyni Wschodniej. Pokazaliśmy też, jak należy ubrać się do eksploracji grobu, by nie wyjść z niego z uszczerbkiem na własnym zdrowiu.
Opowiadaliśmy o oliwce, podstawie diety śródziemnomorskiej i o tym, jak rozmaite zastosowania ma oliwa. Proces jej produkcji w starożytności pokazywaliśmy na podstawie znalezisk w libańskiej wiosce Chhim, gdzie nasza misja przebadała antyczne tłocznie oliwy. Pokazaliśmy też, w jaki sposób działały lampki oliwne, wykorzystując kopie oryginalnych zabytków ze Chhim i z Palmyry. Taką glinianą lampkę można było sobie również odcisnąć z formy.
Jako, że nasz namiot był elementem Wioski Archeologicznej, dzieci odwiedzające nasz namiot miały też okazję zdobywać „pieczątki” do Indeksu Młodego Archeologa. Poznawały więc trudną i wymagającą cierpliwości pracę podczas polowej konserwacji zabytków, pomagając nam układać puzzle i kolorować obrazki z obiektami pochodzącymi z naszych wykopalisk. W nagrodę dostawały karty zabytków, z informacjami o tych przedmiotach. Okazało się, że nadawało to zabawie nowy sens, bo gdy pewien chłopczyk ułożył puzzle przedstawiające palmyreńskiego lwa i dostał do niego kartę zabytku, wykrzyknął przejęty: – to on naprawdę istnieje?!
Wolontariusze: Ewa Chrzanowska, Urszula Okularczyk, Magda Makowska, a także Mateusz Iskra, Ola Zych, Magda Antos, Marcin Gostkowski i Marek Truszkowski.
Pracownicy Centrum: Tomasz Waliszewski, Szymon Maślak, Marta Mierzejewska, Marta Momot, Joanna Rądkowska, Katarzyna Szczepkowska, Agnieszka Szymczak, Urszula Wicenciak, Dariusz Wolski; w przygotowaniach pomagali także Robert Mahler i Marek Puszkarski.
Fot. A. Szymczak, U. Wicenciak