Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Sudanu na Uniwersytecie Warszawskim

W miniony piątek, 18 marca 2016 roku, środowisko polskich archeologów śródziemnomorskich miało zaszczyt i przyjemność gościć w Uniwersytecie Warszawskim JE Ibrahima Ghandoura, Ministra Spraw Zagranicznych Sudanu, przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce.

Minister Ghandour, po wcześniejszej wizycie w Muzeum Narodowym w Warszawie i zwiedzeniu Galerii Faras, spotkał się z w siedzibie Instytutu Archeologii UW z gronem polskich specjalistów pracujących od lat w Sudanie. Reprezentowali oni nubiologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Instytutu Archeologii UW, Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestnicy spotkania poinformowali Ministra o szerokim zakresie prac archeologicznych i konserwatorskich prowadzonych od wielu dekad w Sudanie oraz przekazali mu publikacje naukowe będące efektami tych projektów.

Organizatorem spotkania było Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, we współpracy z Instytutem Archeologii UW. Po spotkaniu odbył się w Sali Brudzińskiego wykład Ministra pt. Political and Security Vision of the (Past, Present and Future) of Sudan, zorganizowany przez Biuro Promocji UW.

Minister Spraw Zagranicznych Sudanu Ibrahim Ghandour z Dyrektorem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, dr. hab. Tomaszem Waliszewskim oraz dr Magdaleną Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana WyszyńskiegoMinister Spraw Zagranicznych Sudanu Ibrahim Ghandour podczas wizyty na Uniwersytecie Warszawskim
Profesor Włodzimierz Godlewski, kierownik misji Centrum w Starej Dongoli (Sudan) rozmawia z Ministrem Spraw Zagranicznych Sudanu Ibrahimem Ghandourem podczas wizyty w IA UW