Otwarcie Abu Simbel Salvage Documentation Center

Podczas corocznego Festiwalu Słońca w Abu Simbel nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Dokumentacji Akcji Ratunkowej Abu Simbel. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW przekazało do jego archiwów pamiątkowe zdjęcia związane z udziałem w tym projekcie prof. Kazimierza Michałowskiego.

Prof. Michałowski, nestor polskiej archeologii śródziemnomorskiej, założyciel i patron Centrum, był przewodniczącym komitetu UNESCO nadzorującego projekt ratowania monumentalnej świątyni Ramzesa II w Abu Simbel przed zalaniem i wodami Nilu spiętrzonym podczas budowy Wysokiej Tamy w Asuanie. Polscy inżynierowie przedłożyli też na ogłoszony konkurs projekty ochrony tego zabytku za pomocą muru obwodowego, jednak wygrał projekt przeniesienia ich kawałek po kawałku na wyżej położone tereny. 

W nowootwartym Centrum Dokumentacji funkcjonującym w Abu Simbel znalazła się ekspozycja pokazująca prace nad tym gigantycznym przedsięwzięciem, gromadzone są tam też pamiątki i dokumenty na ich temat.  — To ogromnie istotne, by opowiedzieć turystom odwiedzającym to stanowisko, w jaki sposób przenoszono świątynie, by uchronić je przed potopem — komentuje Hosam Aboud el-Din dyrektor parku archeologicznego w Abu Simbel. Festiwalu Słońca odbywa się rokrocznie w świątyni Ramzesa II 21 lutego, czyli w dniu, gdy promień słońca wpadający do jej wnętrza oświetla oblicz posągów Ramzesa, Ra i Amona.