Stawiając sobie za cel uniwersalne dążenie do zrozumienia i poszanowania przeszłości, aby budować mądrzejszą i bogatszą przyszłość, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW odgrywa wiodącą rolę w prowadzeniu kluczowych badań archeologicznych nad takimi zagadnieniami, jak pojawienie się i rozwój starożytnych cywilizacji na Bliskim Wschodzie, w północno-wschodniej Afryce i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Zrozumieć i pielęgnować przeszłość dla mądrzejszej i bogatszej przyszłości
Centrum jest inicjatorem i partnerem, poprzez swe placówki w Kairze i Chartumie, wszechstronnych badań archeologicznych i projektów konserwatorskich, współpracując z licznymi instytucjami naukowymi w Polsce i za granicą.
CAŚ UW jest kontynuatorem ponad 80-letniej tradycji polskiej działalności w tej dziedzinie, zainicjowanej przez pionierskie prace archeologiczne i egiptologiczne prof. Kazimierza Michałowskiego w latach 30. XX wieku. Od 1990 roku jest też bezpośrednim spadkobiercą Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze, założonej przez prof. Michałowskiego w 1959 roku.