Projekt: Nie-ludzie w społeczności Berenike

  • Kierownik projektu:
    dr hab. prof. UWr. Marta Osypińska
    (Uniwersytet Wrocławski)

    Dane kontaktowe:

    Czas trwania:

    2022–2026

    Kwota:

    PLN 818 123

    Finansowanie:

    Narodowe Centrum Nauki, OPUS 22, panel: HS3; 2021/43/B/HS3/02749

    Projekt realizowany w ramach umowy konsorcyjnej zawartej pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim (lider projektu) oraz Uniwersytetem Warszawskim

    Financing institution logo

    Nie-ludzie w społeczności Berenike. Dane archeozoologiczne w dyskursie dotyczącym tożsamości i wartości w antyku.

    Słowa kluczowe: archeozoologia, Egipt, pochówki zwierząt, tożsamość, wartość, antyczne pupile, handel zwierzętami

    „CMENTARZ PUPILI” z I w., odkryty przez polskich archeologów w leżącym nad Morzem Czerwonym starożytnym porcie Berenike, wzbudził ogromne zainteresowanie światowej opinii publicznej i naukowców. Jest jedynym znanym stanowiskiem, gdzie znajdujemy jednoznaczne dowody na bliskie relacje, również emocjonalne, łączące ludzi i zwierzęta w starożytności. Badania dostarczyły ważnych danych na temat gatunków zwierząt, które ludzie zabierali na daleką placówkę: psów, kotów i małpek. W wyniku realizacji pierwszego grantu NCN, zyskaliśmy ogromny zasób danych o wyglądzie, zdrowiu, diecie i opiece nad starożytnymi zwierzętami do towarzystwa. Są to informacje cenne dla naukowców reprezentujących rozmaite dziedziny: archeologię, historię, zoologię, medycynę weterynaryjną i socjologię. Są również ważne dla współczesnych społeczeństw borykających się z kryzysami i wynikającą z tego szczególną potrzeby bliskich relacji, również z istotami innych gatunków. W obecnym projekcie stawiamy sobie trzy zasadnicze cele naukowe:

    1. wyjaśnienie dlaczego, jak dotąd, nie ma analogii dla starożytnego „cmentarzyska pupili” z Berenike;
    2. zdefiniowanie pojęcia „pupila” dla społeczności starożytnych;
    3. sprawdzenie na ile dane archeozoologiczne mogą być przydatne w badaniach nad pojęciami wartości (materialnej i emocjonalnej) oraz tożsamości (etnicznej, kulturowej, religijnej etc.) dla ludzi w starożytności.

    Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

    Polecane linki:

 

Posted in: