O Stacji na Cyprze
Stacja Badawcza na Cyprze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (Ερευνητικό Κέντρο στην Κύπρο του Πολωνικού Κέντρου Μεσογειακής Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου της Βαρσοβίας) została powołana w październiku 2021 roku, przy okazji wizyty Prezydenta RP.
Stacja, z siedzibą zlokalizowaną w Pafos, ma za zadanie wspierać prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności tych z zakresu archeologii. W 2023 roku partnerem Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW został Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zadania Stacji
- prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności w zakresie badań archeologicznych;
- współpraca z Departamentem Starożytności Cypru i władzami Cypru;
- obsługa logistyczna polskich ekspedycji naukowych na Cyprze;
- obsługa formalna polskich ekspedycji pracujących na Cyprze;
- zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na Cyprze;
- współpraca z Ambasadą RP na Cyprze;
- popularyzacja polskiej działalności archeologicznej na Cyprze;
- promocja i edukacja archeologiczna mieszkańców Cypru oraz turystów odwiedzających wyspę, zwłaszcza miasto Pafos.
Siedziba Stacji
Siedziba Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW zlokalizowana jest w Pafos, przy ulicy Georgiou Christoforou.
W siedzibie Stacji dostępna jest sala wykładowa z 30 miejscami siedzącymi.
Geolokalizacja: 34.77390336814502, 32.41642521398021
Zakup domu został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- wsparcie dwóch kampanii wykopaliskowych, realizowanych w obrębie Parku Archeologicznego w Kato Pafos (Archaeological Park of Kato Paphos):
- kwiecień-maj – wiosenna kampania wykopaliskowa prowadzona w ramach projektu MA-P Maloutena i Agora w planie urbanistycznym Pafos: Modelowanie miejskiego krajobrazu stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru, finansowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS 18: 2019/35/B/HS3/02296. Kierowniczka badań: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (CAŚ UW/ IA UJ)
- wrzesień-październik – jesienna kampania wykopaliskowa prowadzona w ramach projektu MA-P Maloutena i Agora w planie urbanistycznym Pafos: Modelowanie miejskiego krajobrazu stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru, finansowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS 18: 2019/35/B/HS3/02296. Kierowniczka badań: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (CAŚ UW/ IA UJ)
- 8-21 września – w Stacji Badawczej odbyła się dwutygodniowa Międzynarodowa Szkoła Letnia AuAr2023. Wydarzenie to było finansowane w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB) przez Uniwersytet Warszawski. W ramach Szkoły Letniej do SBC przyjechało 12 doktorantów z pięciu krajów (między innymi z University of Cambridge, Leicester University, Universität Hamburg, Freie Universitat Berlin, Lebanese University – Beirut and University of Cyprus). Wykłady prowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Hamburgu. Kierownik projektu: dr Paweł Lech (CAŚ UW)
- Stacja Badawcza stanowiła także zaplecze do prowadzenia prac badawczych i studyjnych dla wykonawców w grantach finansowanych przez NCN:
– dr Kamila Nocoń (CAŚ UW) – Produkcja i konsumpcja ceramiki kuchennej z badań Paphos Agora Project na Cyprze w okresie środkowo i późnorzymskim (III -VII wiek n.e.) na tle zmian politycznych, ekonomicznych i społecznych (SONATINA 4 nr 2020/36/C/HS3/00173)
– dr Małgorzata Kajzer (IAIE PAN) – IMPORTant. Studium porównawcze nad hellenistyczną i wczesnorzymską ceramiką typu „fine” i „semi-fine” z Nea Pafos i Kurion na Cyprze (SONATINA 4 nr 2020/36/C/HS3/00068) - Zaplecze badawcze Stacji Badawczej zostało również wykorzystane w trakcie prac misji konserwatorskiej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zadania konserwatorskie były realizowane na terenie Parku Archeologicznego Nea Paphos w obszarze willowej dzielnicy Maloutena (realizacja we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej). Pracami kierowali prof. Krzysztof Chmielewski, dr Anna Tomkowska (ASP w Warszawie) oraz Magda Skarżyńska (CAŚ UW). W pracach uczestniczyli również studenci i doktoranci ASP w Warszawie.
- Stacja Badawcza stanowiła miejsce spotkań, seminariów i wykładów:
– wykład otwierający działanie Stacji Badawczej na Cyprze prowadzony przez prof. Ewdoksię Papuci-Władykę.
– Spotkanie z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej, panem Markiem Szczepanowskim
– Spotkanie z podreferendarzem ds. polityczno-ekonomicznych i obsługi medialnej Ambasady Polskiej w Republice Cypryjskiej, panią Agatą Szczepanowską
– Spotkanie z burmistrzem Paphos – Phedonasem Phedonosem
– Spotkanie z dyrektor Departamentu Starożytności Cypru dr Mariną Solomidou-Ieronimidou
– Spotkanie z Eustathiosem Raptou z Departamentu Starożytności Cypru (Archaeological Officer at the Department of Antiquities of Cyprus)
– wizyty pracowników Muzeum Archeologicznego Dystryktu Pafos (Archaeological Museum of the Paphos District)
– wizyta kierownik administracyjnej CAŚ UW - Wizyty studyjne i badawcze naukowców z:
– Uniwersytetu Warszawskiego
– Uniwersytetu Jagiellońskiego
– Politechniki Warszawskiej
– Politechniki Wrocławskiej
– Universität Hamburg
Szacunkowa liczba użytkowników Stacji Badawczej na Cyprze w 2023 roku to 130 osób.