Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się prowadzeniem i koordynacją badań archeologicznych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, Cyprze, Półwyspie Arabskim i Kaukazie.
Prace są prowadzone na stanowiskach obejmujących szeroki horyzont czasowy, od prehistorii, poprzez wszystkie okresy historyczne starożytnych cywilizacji i późny antyk aż po średniowiecze. Z ekspedycjami Centrum współpracują naukowcy reprezentujący placówki badawcze z całego kraju oraz z ośrodków zagranicznych. Centrum organizuje też i wspiera udział polskich specjalistów w międzynarodowych akcjach ratowania zagrożonych zabytków.
Do zadań Centrum należy także kompleksowa dokumentacja znalezisk, archiwizacja tej dokumentacji oraz podejmowanie działań w celu rzetelnej publikacji wyników badań w formie, która udostępni je międzynarodowemu środowisku naukowemu. Centrum stara się również o upowszechnianie wyników badań wśród polskiego społeczeństwa.
Centrum zarządza Stacjami Badawczymi w Kairze, Sudanie, na Cyprze i w Gruzji. Placówki te czuwają nad sprawnym przebiegiem prac archeologicznych i konserwatorskich Centrum, a także reprezentują środowisko polskich badaczy, archeologów i konserwatorów wobec władz odpowiedzialnych za starożytności w tych państwach. W pozostałych krajach Centrum realizuje swoje zadania we współpracy z miejscowymi instytucjami zarządzającymi starożytnościami.
Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, jako samodzielna placówka badawcza Uniwersytetu Warszawskiego istnieje pod obecną nazwą od 1990 roku. Jest przedłużeniem działalności Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze, założonej w 1959 r. przez wybitnego archeologa i egiptologa, prof. Kazimierza Michałowskiego.