Stypendia 2019/2020

Stypendia w Egipcie i Polsce

EGIPT

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje stypendia dla doktorantów i studentów wyższych lat z zakresu archeologii i historii Bliskiego Wschodu, Egiptu i Sudanu.

Pewna pula stypendiów krótkoterminowych przyznawana jest każdego roku naukowcom i studentom wyższych lat na przygotowanie i opracowanie dokumentacji z wykopalisk prowadzonych przez Centrum.

W bieżącym roku (2019/2020) zostały przyznane następujące stypendia:

Stypendium 6 – miesięczne:
  • mgr Agata Bebel-Nowak, absolwentka (Wydział Orientalistyczny UW), studentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Społeczno-gospodarcze znaczenie roślin strączkowych w starożytnym Egipcie od neolitu do okresu grecko-rzymskiego (opiekun naukowy: dr hab. A. Wodzińska)
Stypendium 4 – miesięczne:
  • mgr Joanna Ciesielska, pracownik (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
    Temat projektu: Od shahidu do qubby: wczesnomuzułmańska architektura funeralna w Egipcie i Nubii (opiekun naukowy: prof. A. Łajtar)
  • lic. Mikołaj Budner, Uniwersytet Adama Mickiewicza
    Temat projektu: Zmiany w budowie mieczy i sztyletów jako efekt perturbacji polityczno-społecznych zachodzących na obszarze Egei, Egiptu oraz Lewantu w epoce epoki brązu (opiekun naukowy: Dr P. Suchowska-Ducke)
  • dr Piotr Czerkwiński, Archiwum Akt Dawnych
    Temat projektu: Przygotowanie do druku dysertacji pt.: Środowisko kapłanów Amona w Tebach w Okresie Późnym i wczesnoptolemejskim. Studium prozopograficzne
Stypendia 3 – miesięczne:
  • mgr Wojciech Ejsmond, doktorant (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)
    Temat projektu: Archeologia krajobrazu nekropoli Górnego Egiptu od I do XX Dynastii (opiekun naukowy: dr A. Skalec)
  • mgr Katarzyna Kasprzycka, doktorantka (Wydział Historyczny UW)
    Temat projektu: Wybrane sceny ikonograficzne w egipskich świątyniach – analiza i dokumentacja (opiekun naukowy: dr hab. M. Barwik)
  • mgr Katarzyna Mich, doktorantka (UKSW, Wydział Teologiczny, Instytut Dialogu Kultury i Religii)
    Temat projektu: Znaczenie kultu świętych i archaniołów w kształtowaniu tożsamości kulturowej chrześcijańskiej Nubii (opiekun naukowy: ks. prof. dr hab. J. Różański)
  • mgr Alicja Wieczorek, pracownik (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
    Temat projektu: Ryby w okresie późnoislamskim w Egipcie. Przyrządzanie, przechowywanie i handel (opiekun naukowy: dr U. Iwaszczuk)
  • mgr Kamila Braulińska, studentka (Wydział Orientalistyczny UW), doktorantka WH UW,
    Temat projektu: Wykonanie i opracowanie dokumentacji fotograficznej zabytków stanowiska Berenike w Egipcie, Egypt (opiekun naukowy: I. Zych)
Stypendia 2 – miesięczne:
  • dr Zuzanna Augustyniak, absolwentka (Wydział Orientalistyczny UW), studentka (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW)
    Temat projektu: Etiopskiego mężczyzny portret własny – kwestionowanie modelu męskości etiopskiej a doświadczenie migracji
  • mgr Kamila Braulińska, doktorantka (Wydział Historyczny UW)
    Temat projektu: Dokumentacja przedstawień zwierząt ze świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari i studia nad materiałem (opiekun naukowy: prof. A. Łukaszewicz)
  • mgr Joanna Ciesielska, pracownik (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
    Temat projektu: Z Półwyspu Arabskiego do Egiptu i Nubii: transformacja obrządku pogrzebowego w okresie islamizacji (opiekun naukowy: dr A. Obłuski)
  • mgr Maria Czarnecka, doktorantka (Wydział Architektury PWr)
    Temat projektu: Techniki ekspozycji oraz konserwacji starożytnych reliktów archeologicznych zastosowane w obrębie stanowiska Marina el-Alamein (opiekun naukowy: prof. R. Czerner)
  • dr Krzysztof Domżalski, pracownik (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
    Temat projektu: Hellenistyczna i rzymska ceramika stołowa z Berenike (opiekun naukowy: I. Zych)
  • mgr Magdalena Kazimierczak, doktorantka (Instytut Archeologii UJ)
    Temat projektu: Analiza formalna, funkcjonalna oraz porównawcza wczesnodynastycznej ceramiki z terenu osady i cmentarzyska ze stanowiska Tell el-Murra (opiekun naukowy: prof. K. Ciałowicz)
  • inż. Karolina Kocyła, studentka (Wydział Architektury, PWr)
    Temat projektu: Dokumentacja archeologiczna i badania architektury na stanowisku położonym po zachodniej stronie kompleksu Piramidy Schodkowej Dżesera w Saqqara (opiekunowie naukowi: dr T. Dziedzic, dr hab. K.O Kuraszkiewicz)
  • mgr inż. Urszula Kraśniewska, absolwentka (Wydział Architektury, PWr)
    Temat projektu: Architektura Sanktuariów Amona w świątyniach egipskich na przykładzie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari (opiekun naukowy: dr T. Dziedzic)
  • lic. Natalia Lockley, studentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Posadzki mozaikowe z ptolemejsko-rzymskiej Aleksandrii i ich wpływ na sztukę Bliskiego Wschodu (opiekun naukowy: dr P. Jaworski)
  • mgr Julia Maczuga, absolwentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Przejawy procesu islamizacji Sudanu w kulturze materialnej (opiekun naukowy: dr A. Obłuski)
  • mgr Natalia Małecka-Drozd, doktorantka (Wydział Historyczny UJ)
    Temat projektu: Wczesnodynastyczna zabudowa osady w Tell el-Murra – prace dokumentacyjno-analityczne w sezonie 2020 (opiekun naukowy: prof. J. Śliwa)
  • lic. Piotr Witkowski, absolwent (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Doskonalenie metod dokumentacji fotograficznej w badaniach archeologicznych na przykładzie Gebelein (opiekun naukowy: dr A. Skalec)
  • Anastazja Golijewska, studentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Ikonografia solarna w prywatnych grobowcach z nekropoli tebańskiej w okresie Nowego Państwa (opiekun naukowy: prof. A. Łukaszewicz )
Stypendia 1 – miesięczne:
  • mgr Malwina Brachmańska, doktorantka (Wydział Historyczny UAM)
    Temat projektu: Rola dużych zwierząt kotowatych w życiu codziennym i religijnym mieszkańców starożytnego Egiptu (opiekun naukowy: prof. R. Koliński)
  • mgr Dagmara Haładaj, doktorantka (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)
    Temat projektu: Badanie i dokumentacja sarkofagów tebańskich z czasów 25 i 26 Dynastii z kolekcji Muzeum Egipskiego w Kairze (opiekun naukowy: prof. A. Niwiński)
  • mgr Maria Jaworska, doktorantka (Wydział Historyczny UW)
    Temat projektu: Lampki terakotowe jako źródło do badań nad powiązaniami gospodarczymi między Egiptem i Cyrenajką w okresie ptolemejskim i rzymskim. Kwerenda biblioteczno­-muzealna (opiekun naukowy: dr hab. M. Rekowska)
  • inż. Anna Kozłowska, absolwentka (Wydział Architektury PWr)
    Temat projektu: Badanie i dokumentacja architektury w Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Marinie el-Alamein (opiekun naukowy: dr hab. K. Jakubiak)
  • inż. Dorota Moskwa (Morta), studentka (Wydział Architektury PWr)
    Temat projektu: Badanie i dokumentacja reliktów architektury Egiptu okresu hellenistyczno-rzymskiego, zapoznanie się z metodami konserwacji oraz ekspozycji obiektów na przykładzie stanowiska w Marina el-Alamein (opiekun naukowy: prof. R. Czerner)
  • mgr Daniel Takacs, doktorant (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Badania biblioteczne w Kairze i badania archeologiczne w Saqqara (opiekun naukowy: dr hab. K.O. Kuraszkiewicz)
  • lic. Anna Weźranowska, studentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Kubki z Trzeciego Okresu Przejściowego ze stanowiska Tell el-Retaba (opiekun naukowy: dr hab. A. Wodzińska)
  • mgr Jakub Witowski, absolwent (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Analiza przyczyn i taktycznych modeli funkcjonowania najemników greckich w armiach faraonów dynastii saickiej od VII do VI w. p.n.e. (opiekun naukowy: dr hab. M. Żmudziński)
  • mgr Kamila Braulińska, studentka (Wydział Orientalistyczny UW), doktorantka (Wydział Historyczny UW)
    Temat projektu: Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa – prace studyjne i inwentaryzacyjne nad zabytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze i Grand Egyptian Museum (opiekun naukowy: dr hab. K.O. Kuraszkiewicz)
  • Damian Brzeszczyński, student (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Polsko-Egipski Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa: Prace studyjne i katalogowe nad zabytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego oraz Grand Egyptian Museum w Kairze. Okres Saicki (opiekun naukowy: dr hab. K.O. Kuraszkiewicz)
  • Michał Górzyński, student (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Polsko-Egipski Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa: Prace studyjne i katalogowe nad zabytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego oraz Grand Egyptian Museum w Kairze. Opracowanie zabytków ramessydzkich (opiekun naukowy: dr hab. K.O. Kuraszkiewicz)
  • Agnieszka Honkiewicz, student (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Polsko-Egipski Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa – prace studyjne i inwentaryzacyjne nad zabytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze i Grand Egyptian Museum. Opracowanie zabytków z okresu amarneńskiego (opiekun naukowy: dr hab. K.O. Kuraszkiewicz)
  • dr Piotr Jaworski, adiunkt (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Obieg monetarny w bizantyjskiej „Marei” (opiekun naukowy: prof. T. Derda)
  • mgr Katarzyna Kasprzycka, doktorantka (Wydział Historyczny UW)
    Temat projektu: Wybrane sceny ikonograficzne w egipskich świątyniach – analiza i dokumentacja (przedłużenie stypendium) (opiekun naukowy: dr hab. M. Barwik)
  • mgr Sara Mandera, doktorantka (Instytut Paleobiologii PAN)
    Temat projektu: Analiza geologiczna zabytków kamiennych w ramach polsko-amerykańskiej misji archeologicznej w Berenike (opiekun naukowy: dr hab. M. Bojanowski)
  • lic. Jerzy Oleksiak, student (Kolegium MISH)
    Temat projektu: Studia ceramiczne nad materiałem późno-rzymskim z polskiej misji w Berenike 2019-2020 (opiekun naukowy: I. Zych)
  • Anna Szczygieł, studentka (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Polsko-Egipski Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa: Prace studyjne i katalogowe nad zabytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego oraz Grand Egyptian Museum w Kairze. Opracowanie zabytków ramessydzkich (opiekun naukowy: dr. hab. K.O. Kuraszkiewicz)
  • mgr Alicja Wieczorek (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
    Temat projektu: Ryby w okresie późnoislamskim w Egipcie. Przyrządzanie, przechowywanie i handel (przedłużenie stypendium) (opiekun naukowy: dr U. Iwaszczuk)
  • mgr Teresa Witkowska, absolwentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat projektu: Dokumentacja rysunkowa znalezisk z Berenike: lampki i zabytki drobne (opiekun naukowy: I. Zych)
  • Sara Zdunek, (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa – prace studyjne i inwentaryzacyjne nad zbytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze i Grand Egyptian Museum. (opiekun naukowy: dr. hab. K. O. Kuraszkiewicz)
  • Leon Żółty, student (Wydział Orientalistyczny UW)
    Temat projektu: Polsko-Egipski Projekt Ochrony i Dokumentacji Dziedzictwa – prace studyjne i inwentaryzacyjne nad zbytkami w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze i Grand Egyptian Museum. Opracowanie zabytków z okresu XXV dynastii. W częściowej współpracy z S. Zdunek (opiekun naukowy: dr. hab. KO.. Kuraszkiewicz)

POLSKA

Stypendia dokumentacyjne im. Kazimierza Michałowskiego:
  • Mgr Agnieszka Szulc-Kajak, doktorantka (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
    Temat projektu: Upowszechnianie wyników badań i publikacji CAŚ UW poprzez wypracowanie strategii współpracy z referencyjnymi bazami danych (opiekun projektu: mgr A. Szymczak, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
  • Mgr Magdalena Ostrowska, doktorantka (Wydział Historyczny UW)
    Temat projektu: Inwentaryzacja i porządkowanie dokumentacji archiwalnej z wykopalisk Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
    (opiekun projektu: mgr S. Maślak, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)