Z przyjemnością informujemy, że dwa projekty CAŚ UW zdobyły dofinansowanie w 8 edycji Małych Grantów CRAC!
- Dr Tomomi Fushiya, Centrum Archeologii Śródziemomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego – Testimonies of cooperative care: Socioeconomic system of the maintenance of the oldest mosque in Sudan
O projekcie: Projekt ten bada system społeczno-ekonomiczny powiązany z utrzymaniem budynku religijnego w Starej Dongoli (Sudan) poprzez zbieranie historii mówionych. Meczet w Starej Dongoli jest dwupiętrowym budynkiem o wymiarach 28x18x12m i najstarszym meczetem w Sudanie. Pierwotnie zbudowany jako kościół/sala tronowa około IX wieku, uległ zniszczeniu pod koniec XIII wieku, został przekształcony w meczet w 1317 roku i funkcjonował jako miejsce kultu do 1969 roku. Utrzymanie i ciągłe użytkowanie tak monumentalnej budowli wymaga ustalonego systemu działania. Podczas gdy władza centralna była kluczowa, to rola lokalnych społeczności w procesie utrzymania budynku zostanie przebadana. Komunalny system pracy z pewnością odgrywał rolę w większym środowisku społeczno-ekonomicznym Dongoli, która była najważniejszym ośrodkiem w północnym Sudanie w okresie Funj (XVI-XVIII w.). Źródła pisane odnotowują główne prace konserwacyjne w nowszej historii, ale nie dostarczają wystarczających informacji, by zrozumieć stojący za nimi lokalny system społeczno-ekonomiczny. System ten dopiero niedawno zwrócił uwagę naukowców, a badania oparte na dowodach archeologicznych cały czas trwają. Włączenie historii mówionej do badań prawdopodobnie wniesie nowe perspektywy i dane przydatne w badaniu.
- Dr Francisco Jesus Núñez, Centrum Archeologii Śródziemomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego – Commercial contacts between the central Levant and Cyprus in the Iron Age. The case of Tyre
O projekcie: Cmentarzysko z epoki żelaza w al-Bass jest jednym z najistotniejszych stanowisk dla archeologii fenickiej w basenie Morza Śródziemnego. Prawie pięćsetletni okres użytkowania (koniec X do połowy VI w. p.n.e.) daje wgląd w aspekty rytualne i społeczno-gospodarcze w środkowym Lewancie. Szczególnie istotna jest obecność importów z Cypru. Ceramika odzyskana w grobowcach stanowi jeden z najliczniejszych i najbardziej reprezentatywnych zespołów cypryjskich importów z epoki żelaza w Lewancie i obejmuje głównie duże naczynia używane jako urny pogrzebowe, a także rzadsze formy, takie jak misy i dzbany. Wstępne badania wykazały zaangażowanie więcej niż jednego ośrodka produkcyjnego, którego znaczenie zmieniało się w trakcie sekwencji. Konieczne staje się jednak pogłębienie charakterystyki tych importów i ich reperkusji społeczno-gospodarczych.
Małe Granty CRAC mają na celu wspieranie aktywności naukowej i upowszechnianie wyników badań nad starożytnością na UW. Wsparcie przeznaczone jest dla działań, które w wymierny sposób przyczynią się do lepszej jakości badań i publikacji starożytniczych i umocnienia kontaktów zagranicznych oraz pozycji międzynarodowej UW. Konkursy ogłaszane są cztery razy do roku.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej CRAC.