Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla dr. Marcina Kotyla

Dziś (23.06.2021) w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki odbyło się wręczenie stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Wśród wyróżnionych był dr Marcin Kotyl z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Stypendium przyznawane jest młodym naukowcom, czyli osobom bez stopnia doktora lub takim, które doktoryzowały się  w ciągu poprzednich siedmiu lat, które wykazały się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Chodzi m.in. o autorstwo publikacji, kierowanie projektem badawczym czy też uzyskanie stypendium zagranicznego lub odbycie zagranicznego stażu. W tym roku przyznano roku 217 stypendiów (pełna lista znajduje się tutaj [PDF]).

Dr Marcin Kotyl specjalizuje się w greckiej papirologii literackiej i dokumentarnej, analizuje m.in. podatki i administrację Egiptu rzymskiego i bizantyjskiego. Kieruje projektem grantowym NCN pt. Systemy podatkowe Egiptu późnorzymskiego widziane przez pryzmat nieopublikowanego rejestru podatników (P.Giss.inv.58A-L) i dokumentów pokrewnych z okresu od IV do VI w. n.e. W 2020 r. opublikował monografię nakładem wydawnictwa DeGruyter oraz otrzymał stypendium post-doktorskie Fundacji Humboldta.

Wśród tegorocznych stypendystów MEiN jest również Julia M. Chyla, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, która od kwietnia tego roku ma stypendium prze CAŚ UW w projekcie AFRIPAL związanym z badaniami w Mustis (Tunezja).

Stypendystom serdecznie gratulujemy!