Po dziesięcioletniej przerwie ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego wznowiła prace w Szejch Abd el-Gurna w Egipcie.
Ekipa, którą kierowała dr Aleksandra Pawlikowska-Gwiazda (Muzeum Narodowe w Warszawie), skupiła się na badaniach związanych z przekształceniem grobowców średniopaństwowych MMA 1151 i 1152 w koptyjski erem z kaplicą. Projekt ten kontynuuje dorobek badawczy zmarłego w 2014 r. Tomasza Góreckiego, wieloletniego kierownika ekspedycji CAŚ UW w Szejch Abd el-Gurna.
Jednym z kluczowych działań zakończonego pod koniec listopada sezonu było stworzenie dokumentacji ortofotograficznej i modeli 3D wszystkich struktur monastycznych przed wejściem do grobowca MMA 1152. Zadanie to realizował dr Dawid Wieczorek z CAŚ UW.
Jednocześnie przeprowadzono analizy zabytków zgromadzonych w poprzednich sezonach wykopaliskowych, a przechowywanych w magazynie na stanowisku. Dr Pawlikowska-Gwiazda zajęła się mułowymi zatyczkami do naczyń, które nie były wcześniej szczegółowo badane, a jedynie wspomniane w jednym z artykułów Tomasza Góreckiego. Dr Patryk Chudzik (CAŚ UW) natomiast skupił się na analizie zabytków drewnianych pochodzących z oryginalnego kontekstu grobowca, czyli datowanych na okres Średniego Państwa.
Kolejnym istotnym elementem prac była konserwacja koptyjskich malowideł ściennych w grobowcu MMA 1152 przeprowadzona przez Husseina Mohammeda Hassana. Ten etap projektu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Thames Valley Ancient Egypt Society.
Celem wszystkich tych działań jest uzupełnienie danych potrzebnych do wydania ostatecznej monografii stanowiska, nad której redakcją pracuje dr Pawlikowska-Gwiazda. Publikacja zostanie opublikowana również pod nazwiskiem Tomasza Góreckiego, z uwzględnieniem wkładu pozostałych współautorów.
Więcej o wcześniejszych badaniach na stanowisku można przeczytać tutaj: Szejch Abd el-Gurna.
Galeria: