Kolokwium Nea Pafos IV odbędzie się w Polsce

W Polsce odbędzie się najbliższe, czwarte już, „Kolokwium Pafijskie” (Nea Paphos Colloquium). Okazją jest 60-lecie badań archeologicznych prowadzonych w Nea Pafos przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW). Wydarzenie to podkreśla wkład Polski w badania archeologiczne na Cyprze. Ten najdłużej realizowany zagraniczny projekt archeologiczny na wyspie zaowocował utworzeniem Stacji Badawczej CAŚ UW na Cyprze.

Polskie prace badawcze w Nea Pafos rozpoczęły się w 1965 roku z inicjatywy prof. Kazimierza Michałowskiego. Prace koncentrowały się na obszarze Malutena, mieszkalnej części miasta, znanej z odkrycia tzw. Willi Tezeusza z jej przebogatymi mozaikami. W 2011 roku do badań dołączyła ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadząc prace na Agorze, która była centrum administracyjnym i handlowym starożytnego miasta. W 2019 roku obie ekspedycje połączyły siły, tworząc „MAP Maloutena and Agora – Archaeological Project in Paphos, Cyprus”. Obecnie wspólna ekspedycja UW i UJ działa w konsorcjum z Politechniką Warszawską, a także przy współpracy Uniwersytetu w Hamburgu, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kolokwium Nea Pafos IV, zatytułowane „Od przeszłości do teraźniejszości – Refleksje nad sześćdziesięcioma latami badań w Pafos”, będzie okazją do prezentacji najnowszych odkryć i analiz kluczowych zagadnień badawczych. Dyskusje skupią się na historii badań w Nea Pafos, zwłaszcza tych prowadzonych od lat 60. XX wieku, oraz na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyką i kulturą materialną. Omówione zostaną także tematy dotyczące gospodarki wodnej, życia ekonomicznego, rytuałów pogrzebowych i demografii miasta, a także jego relacji z otaczającymi terenami oraz z Palea Pafos. Wystąpienia obejmą szeroki zakres chronologiczny, od czasów przed założeniem miasta po średniowiecze. Wykłady będą prowadzone w językach angielskim, greckim i francuskim.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 20–23 maja 2025 roku. Pierwsze dwa dni kolokwium (20–21 maja) zaplanowano w Warszawie, natomiast kolejne sesje (22–23 maja) odbędą się w Krakowie.

Organizatorami Kolokwium Nea Pafos IV są Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Departament Starożytności Cypru, Uniwersytet w Awinionie oraz instytut badawczy HiSoMA (ENS de Lyon).

Komitet naukowy:
C. Balandier, E. Papuci-Władyka, E. Raptou, M. Seifert, J. Bodzek, Ł. Miszk, M. Kajzer, U. Wicenciak-Núñez, P. Lech, A. Brzozowska-Jawornicka, A. Kubicka-Sowińska, W. Ostrowski

Honorowy komitet naukowy:
D. Michaelides, A. Obłuski, G. Georgiou, V. Chankowski, J. Młynarczyk, H. Meyza, M. Rekowska

Komitet organizacyjny:
E. Papuci-Władyka, C. Balandier, S. Raptou, Ł. Miszk, M. Kajzer, U. Wicenciak-Núñez, P. Lech, A. Brzozowska-Jawornicka, A. Kubicka-Sowińska, W. Ostrowski, K. Niziołek, M. Michalik

Wydarzenie jest współfinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP w ramach zadania „Umiędzynarodowienie wyników badań archeologicznych Uniwersytetu Warszawskiego” oraz przez Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.