Stefan Jakobielski (1937–2024)

Głęboko zasmuciła nas wiadomość o odejściu Stefana Jakobielskiego, epigrafika i archeologa, jednego z pionierów nubiologii i prawdziwej skarbnicy wiedzy o historii polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

Z polską archeologią śródziemnomorską nie tyle był związany, co współtworzył ją od jej zarania, kiedy brał udział w odkrywaniu i zabezpieczaniu malowideł z katedry w sudańskim Faras. Z Sudanem pozostał związany na całe życie, choć brał też udział w pracach w Egipcie: w Tell Atrib, Deir el-Bahari i Qasr Ibrim, a także w syryjskiej Palmyrze. Jednak najwięcej czasu poświęcił Starej Dongoli, gdzie przez cztery dekady kierował pracami ekspedycji, która wydobywała na światło dzienne kolejne zabytki średniowiecznej Nubii.

Ale interesowały go nie tylko inskrypcje i twarze patrzące z nubijskich malowideł; równie dużo uwagi poświęcał ludziom, z którymi tam pracował i wśród których mieszkał przez te wszystkie lata. Dzięki temu, owocem jego prac są nie tylko opracowania i publikacje naukowe, ale też głębokie więzi międzyludzkie.

W Jego osobie straciliśmy nie tylko ostatniego uczestnika historycznych badań w Faras, ale też człowieka, którego opowieści o archeologii Sudanu, a także o związanych z nią ludziach potrafiły w niezrównany sposób oddać ducha owych czasów i wydarzeń.

 Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.

Msza żałobna zostanie odprawiona 18 października o godzinie 13.00 w kościele w parafii NMP w Otrębusach, ul. Sadowa 14. Pochówek odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Mazowieckim.