Początek ‚Kongresu Limesowego’ w Batumi

W dniach 8-14 września 2024 odbędzie się XXVI International Congress of Roman Frontier Studies w Batumi (Gruzja). Jest to największa konferencja naukowa poświęcona badaniom nad granicami Imperium Rzymskiego.

Kongres odbywa się zazwyczaj co trzy lata i od ponad 70 lat gromadzi ok. 400 specjalistów zajmujących się limesem, a także obecnością wojska rzymskiego i cywilów w strefie pogranicza. Zawsze gości w krajach, przez które przebiegała granica Imperium. Stąd też gospodarzem miejscem 26. edycji jest Batumi nad Morzem Czarnym, ale współorganizują go również Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej i Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W programie tegorocznego kongresu, który odbędzie się na Uniwersytecie w Batumi, są 33 sesje tematyczne oraz sesja posterowa. Przewidziano też dzień na zwiedzanie okolicznych zabytków, w tym rzymskiego fortu w Gonio-Apsaros, badanego przez polsko-gruzińską ekspedycję archeologiczną.

• Strona kongresu: (link)
  • Program wydarzenia: (PDF)

XXVI International Congress of Roman Frontier Studies (XXVI Limes Congress) jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu  „Doskonała Nauka II”.