Z wizytą na Uniwersytecie Warszawskim gościła delegacja przedstawicieli instytucji archeologicznych z Armenii. Podpisano umowę o współpracy pomiędzy tymi instytucjami a Uniwersytetem Warszawskim. Zaproszeni goście zaprezentowali też wykłady i warsztaty archeologiczne.
Ze strony Uniwersytetu Warszawskiego umowę podpisał rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Sygnatariuszami ze strony armeńskiej byli: dr Arsen Bobokhyan, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnografii Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii, dr Karen Pahlevanyan, dyrektor Narodowego Muzeum Etnografii Ormian i Historii Walki Wyzwoleńczej oraz Armen Hovhannisyan, dyrektor Służby ds. Ochrony Dziedzictwa Historycznego i Kulturowych Muzeów-Rezerwatów. Obecny był też Ambasador Republiki Armenii w Polsce J.E. Alexander Arzoumanian.
Oprócz porozumienia o współpracy między instytucjami podpisany został aneks dotyczący wspólnych prac badawczych na stanowisku archeologicznym Davti Blur. Jest to jedno ze wzgórz należących do starożytnego Argisztihinili, jednego z głównych ośrodków Królestwa Urartu, regionalnej potęgi z IX–VII wieku p.n.e. W projekt będą zaangażowani m.in. dr Mateusz Iskra z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Hasmik Simonyan z Instytutu Archeologii i Etnografii Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii.
W trakcie wizyty odbyły się wykłady na temat badań archeobotanicznych na Kaukazie Południowym oraz warsztaty archeologiczne prezentujące rezultaty badań nad ceramiką z okresu żelaza w Armenii.
Podpisane porozumienie otwiera drogę dla drugiego armeńsko-polskiego projektu archeologicznego, w którym uczestniczy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Czytaj więcej o polsko-armeńskich badaniach archeologicznych na stanowisku Metsamor
Polsko-armeńskie warsztaty: Pottery production, distribution and use during the Iron Age in Armenia
Wykład: Overview of agriculture and food consumption in the South Caucasus during prehistory