Shota Mamuladze (1952–2024)

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Shoty Mamuladze. Profesor Mamuladze, Współkierownik oraz Przyjaciel Polsko-Gruzińskiej Ekspedycji Gonio-Apsaros, Dyrektor Muzeum Gonio-Apsaros, emerytowany Profesor archeologii na Uniwersytecie w Batumi, zmarł nagle 10 stycznia 2024 r.

Profesor Shota Mamuladze był cenionym archeologiem, muzealnikiem, specjalistą w dziedzinie archeologii Gruzji, kierownikiem badań jednego z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych nad Morzem Czarnym – rzymskiego fortu Apsaros. Przez wiele lat był też Dyrektorem Muzeum Archeologicznego Gonio-Apsaros. Swoje życie naukowe poświęcił badaniom nad rzymską obecnością wojskową w Kolchidzie oraz nad wcześniejszymi kulturami archeologicznymi na terenie Adżarii. Był nauczycielem i mentorem wielu pokoleń archeologów gruzińskich, a od 10 lat również wzorem dla polskich studentów archeologii odbywających praktyki w forcie Apsaros.

Rodzinie i najbliższym zmarłego składamy kondolencje.

Radosław Karasiewicz-Szczypiorski
i zespół Polsko-Gruzińskiej Ekspedycji Apsaros