Najnowszy tom czasopisma „Polish Archaeology in the Mediterranean” (PAM) 32/1: „Marble in the Early Byzantine Eastern Mediterranean: Use, Aesthetics, and Social Significance” jest już dostępny online. Jest to tematyczny fascykuł poświęcony wykorzystaniu marmuru we wczesnym okresie bizantyjskim (IV–VII wiek n.e.) na rozległym obszarze obejmującym starożytne terytoria Egiptu, Arabii, Palestyny, Fenicji, Azji Mniejszej i Grecji.
Chociaż badania nad wykorzystaniem marmuru w starożytności znacząco posunęły się naprzód, dotychczasowe opracowania koncentrują się głównie na okresie greckim i rzymskim. Niniejszy tom wypełnia tę lukę, przedstawiając analizę marmurów we wczesnym okresie bizantyjskim. Autorzy artykułów wykorzystując różne podejścia i metodologie przedstawiają najnowsze odkrycia, informacje dotyczące funkcji społecznych marmuru i warsztatu rzemieślniczego związanego z jego obróbką.
Tom został zredagowany przez Mariusza Gwiazdę, Alessandro Poggio i Dagmarę Wielgosz-Rondolino. Stanowi on pokłosie panelu, który odbył się w Warszawie w 2022 r. podczas konferencji „Polacy na Bliskim Wschodzie” organizowanej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej i Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Panel zatytułowany „Marble Use, Trade, and Distribution in the Eastern Mediterranean during Late Antiquity” składał się z 16 referatów. Dziesięć z nich znalazło się w numerze PAM 32/1 udostępnionym właśnie online.
„Polish Archaeology in the Mediterranean” (PAM) jest recenzowanym czasopismem o ponad 30-letniej tradycji. Wydawane jest przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie artykuły z PAM są dostępne online (link). PAM jest indeksowany w bazie SCOPUS (link).