Międzynarodowy Dzień Archeologii w Ambasadzie RP w Kairze

W czwartek 26 października w Ambasadzie RP w Kairze odbył się Międzynarodowy Dzień Archeologii zorganizowany przez ambasadę i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele MoTA, UNESCO, Uniwersytetów (Ain Shams, Cairo University i American University in Cairo) i korpusu dyplomatycznego, urzędnicy rządowi, dyrektorzy instytutów egiptologicznych, badacze i eksperci dziedzictwa oraz przedstawiciele Polonii.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania przez Michała Chabrosa, charge d’affer ambasady, następnie Dr hab. Anna Wodzińska, kierowniczka Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW, przybliżyła gościom historię polskich badań na terenie Egiptu, opowiedziała o aktualnych działaniach Stacji Badawczej w Kairze, a także przedstawiła plany i perspektywy rozwoju na przyszłe lata.

W ramach wydarzenia odbyło się otwarcie wystawy „Naprzeciw piaskom czasu. Dokumentacja i przebudowa światowego dziedzictwa – polskie doświadczenie”, która niebawem będzie wywieszona na płocie Ambasady RP w Kairze. Ekspozycja jest poświęcona polskim badaniom archeologicznym i konserwatorskim na stanowiskach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.