Projekt: Sanktuarium kaplicy Hathor Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari

  • Kierownik projektu: mgr Paulina Staszkiewicz

    Dane kontaktowe: p.staszkiewicz@uw.edu.pl

    Opiekun naukowy:
    • prof. dr hab. Krzysztof Chmielewski, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
    Finansowanie:

    Ministerstwo Edukacji I Nauki, “Perły nauki”, PN/01/0163/2022

    Czas trwania:

    czerwiec 2023–czerwiec 2026

    Kwota:

    PLN 199 925

    Financing institution logo

    Financing institution logo

  • Sanktuarium kaplicy Hathor Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Badania technologiczne polichromii

    Słowa kluczowe: Starożytny Egipt, Świątynia Hatszepsut, Kaplica Hathor, Nekropola tebańska, Osiemnasta dynastia, Projekt konserwatorski, malarstwo ścienne, Techniki malarskie, Polichromia

    Przedmiotem projektu są malowidła ścienne zdobiące wnętrze sanktuarium kaplicy bogini Hathor w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, ulokowanej w samym sercu nekropoli tebańskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia Hatszepsut, pełniąca funkcję Świątyni Milionów Lat, to wyjątkowe założenie architektoniczne zbudowane w XV w. p.n.e. Kaplica Hathor, wzniesiona po południowej stronie środkowego tarasu, jest jedną z najlepiej zachowanych części budowli. Wnętrza kaplicy zdobią dekoracje reliefowe, na których zachowała się warstwa malarska. Ta ostatnia jednak uległa wyraźnym zniszczeniom w wyniku działania ognia.

    Celem projektu jest przeprowadzenie badań związanych z technologią tworzenia dekoracji reliefowych i malarskich w czasach XVIII dynastii na przykładzie Sanktuarium Hathor. Zaplanowane działania obejmują analizy instrumentalne i mikroskopowe, obserwacje in situ oraz rozpoznanie techniki i technologii wykonania warstwy malarskiej. W ramach projektu przewiduje się również opracowanie programu konserwacji w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich w obrębie polichromii oraz sporządzenia kompleksowej dokumentacji konserwatorskiej.

    Projekt konserwatorski realizowany jest w ramach programu badawczego Polsko-Egipskiej Ekspedycji Archeologiczno-Konserwatorskiej do Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari we współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

    (fot. Maciej Jawornicki/CAŚ UW)

    Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

    Polecane linki

    Więcej o badaniach w Deir el-Bahari (Świątynia Hatszepsut)
    Profil na Fb: Polish-Egyptian Expedition to the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari
    Profil na Fb: Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa