Projekt: Testimonies of cooperative care: Socioeconomic system of the maintenance of the oldest mosque in Sudan

• Kierownik projektu:
    dr Tomomi Fushiya

Dane kontaktowe: t.fushiya@uw.edu.pl

Współpracownicy:

Mohamed Hassan Siedahmed, Northern State Supreme Council of Tourism

Finansowanie:

Uniwersytet Warszawski, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”; Mały Grant Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi (8 edycja)

Czas trwania:

grudzień 2022 –listopad 2023

Kwota:

PLN 14 380

Financing institution logo

• Testimonies of cooperative care: Socioeconomic system of the maintenance of the oldest mosque in Sudan

Słowa kluczowe: Społeczność lokalna, system społeczno-gospodarczy, przekazy ustne, zabytkowy budynek, meczet Stara Dongola, Sudan, Afryka

Projekt ten ma na celu włączenie historii mówionej do badań nad systemem społeczno-ekonomicznym na poziomie mikro, w kontekście utrzymania budynku sakralnego w Starej Dongoli w Sudanie. Meczet w Starej Dongoli jest najstarszym zachowanym meczetem w Sudanie. Pierwotnie zbudowany jako kościół lub sala tronowa na początku IX wieku, przekształcony w meczet w 1317 roku, funkcjonował jako miejsce kultu do 1969 roku.

Utrzymanie i ciągłe użytkowanie tak monumentalnego budynku wymaga ustalonej organizacji pracy i przekazywania ‚know-how’. Chociaż działalność władzy centralnej było z pewnością kluczowa dla utrzymania budynku, zwłaszcza we wcześniejszych okresach, rola społeczności lokalnych w tych pracach wymaga zbadania. Źródła pisane odnotowują duże prace konserwacyjne w XX wieku, ale nie dostarczają wystarczających informacji, aby zrozumieć stojący za nimi lokalny system społeczno-gospodarczy. W obliczu niedostatku źródeł i wcześniejszych badań, projekt wykorzystuje metodę etnograficzną i zbiera ustne świadectwa dotyczące komunalnego systemu organizacji pracy, jej cykliczności, uczestników i sposobu finansowania prac konserwacyjnych w meczecie.

Wyniki badań przyczynią się do zrozumienia, na poziomie mikro, środowiska społeczno-gospodarczego Dongoli, będącej najważniejszym ośrodkiem regionalnym w północnym Sudanie w okresie Fundż (XVI–XVIII w. n.e.). Niedawne badania kultury materialnej i źródeł pisanych związanych z tym okresem w Starej Dongoli uwydatniły silną ciągłość kulturową między przeszłością a teraźniejszością. Udowodniono, że historie mówione mają ogromne znaczenie dla zrozumienia nie tylko niedawnej przeszłości, ale także dla poznania systemów i praktyk społecznych, które przetrwały kilka stuleci. Badanie rzuci również światło na wartość i znaczenie dziedzictwa dla społeczności muzułmańskich, co ułatwi opracowanie metody ochrony i zarządzania stanowiskiem archeologicznym w lokalnym kontekście społeczno-kulturowym.

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

4–6 lipca 2023, prezentacja na “Nile’s Earth International Conference”, organizowanej przez École Nationale Supérieure d’Architecture de Grenoble (ENSAG-UGA) we współpracy z UMR 5189 Histoire et Sources des Mondes Antiques (CNRS), UMR 8167 Orient & Méditerranée (CNRS), International Centre for Earthen Construction (CRAterre), French Institute of Oriental Archaeology in Cairo (Ifao), Centre Franco-Égyptien d’Étude des Temples de Karnak (CFEETK, CNRS/MoTA) oraz Section française de la direction des antiquités du Soudan (SFDAS).

Publikacje:

Fushiya, T. (2021). Teaching collaborative archaeology and heritage management in Sudan. Polish Archaeology in the Mediterranean.

Polecane linki

Profile CAŚ UW w mediach społecznościowych