Projekt: Historia czytana z monet. Użytkowanie i wartość monet w starożytnych portach zachodniej części Oceanu Indyjskiego

• Kierownik projektu: Dr. Emilia Smagur

Dane kontaktowe: e.smagur@uw.edu.pl

Współpracownicy:
    • dr Paweł Lech, Polish Centre of Mediterranean Archaeology University of Warsaw
    Finansowanie:

Narodowe Centrum Nauki, SONATA 17, 2021/43/D/HS3/00350

Czas trwania:

czerwiec 2022 – czerwiec 2025

Kwota:

PLN 233 728

Financing institution logo

• Historia czytana z monet: użytkowanie i wartość monet w starożytnych portach zachodniej części Oceanu Indyjskiego

Słowa kluczowe: monety, porty, Ocean Indyjski, wartość

Monety stanowią fascynującą kategorię zabytków znajdowanych w portach zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Zarówno lokalne jak i obce, są znajdowane w skarbach, jako depozyty w budynkach kultowych, grobach i domach a także zwykłe zguby. Pomimo tego ich powszechna interpretacja jako wskaźników fluktuacji w działalności handlowej i dobrobycie mieszkańców spowodowała niemal zupełny brak zainteresowania ich innymi, pozaekonomicznymi funkcjami.

Celem projektu jest wykorzystanie potencjału informacyjnego znalezisk monet jako narzędzia służącego lepszemu poznaniu społecznej i ekonomicznej historii mieszkańców portu. Prowadzone badania rzucą nowe światło na to, w jaki sposób ludzie, którzy zamieszkiwali i odwiedzali konkretne miasta uczestniczące w handlu morskim używali monet. Dzięki temu możliwe będzie wskazanie i wyjaśnienie różnic pomiędzy wybranymi społecznościami w zakresie ich podejścia do tego typu obiektów. Kolejny temat rozważany w ramach projektu dotyczy procesu nadawania wartości przedmiotom. Nie mniej ważne jest także sprawdzenie czy analiza znalezisk monet pochodzących ze szczególnego typu osady (miasta portowego) może przyczynić się do jej lepszej charakteryzacji.

Projekt jest realizowany w pięciu etapach, na które składają się przygotowanie zestawu danych i baz danych znalezisk monet z wybranych portów, analiza znalezisk, analiza wartości monet w wybranych portach, porównanie sposobów ich użytkowania i wartości, a także stworzenia kompleksowej, syntetycznej narracji dotyczącej powyższych kwestii. Podstawę teoretyczną rozważań stanowią koncepcje związane z wartością, a także sprawczością i biografią obiektów.

Grafika: © The Trustees of the British Museum

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    • 2023 European Association of Archaelogists Annual Meeting in Belfast, referat: The use of coins in Roman Red Sea ports: finds from Berenike and Myos Hormos revisited
    • 2023 seminarium PCMA  „Ancient Indian Ocean Ports”- Berenike, referat: Coins in Berenike
    • 3 marca 2023; Pieniądz w starożytnych portach Morza Czerwonego: Berenike i Myos Hormos, The Past Has a Future! 4. Konferencja Naukowa Wydziału Archeologii UW, Uniwersytet Warszawski, prelekcja
    • 11-16 września 2022 XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny w Warszawie:
      – referat: The circulation of coins in the North Konkan coast: Sopara case study
      – organizacja sesji (razem z Joe Cribbem), Movement of Coins in Asia – Archaeology, Numismatics and Networks – Silk Road
      –  prelekcja (z Andrzejem Romanowskim), The Circulation of Coins in the North Konkan Coast: Sopara Case Study
    Publikacje:

Polecane linki