Projekt: Psychologiczne aspekty tworzenia i nabywania wiedzy o przeszłości

• Kierownik projektu: dr Tomasz Michalik

Dane kontaktowe: t.michalik@uw.edu.pl

Czas trwania:

kwiecień 2021 – grudzień 2023

Finansowanie:

POB IV: Przekraczanie granic humanistyki: Archeoorientalistyka (Działanie I.3.10)

Financing institution logo

• Psychologiczne aspekty tworzenia i nabywania wiedzy o przeszłości

Przeszłość to nie tylko minione czasy. To także rodzaj wiedzy, która wytwarzana jest przez specjalistów, a następnie nabywana przez zainteresowane nią osoby. Podczas tworzenia i nabywania wiedzy kluczową rolę odgrywa umysł, który organizuje nasz sposób przetwarzania informacji. Strategie, którymi się kieruje wpływają między innymi na to jak analizowane, interpretowane i odbierane są dane archeologiczne.

W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie badań służących zrozumieniu procesów psychologicznych zaangażowanych w wytwarzanie i nabywanie wiedzy o przeszłości. Badania te mają pomóc w: (1) usprawnieniu pracy specjalistów zajmujących się analizą danych archeologicznych oraz (2) w rozpoznaniu sposobów myślenia o tym co minione wśród osób pochodzących z różnych kontekstów kulturowych, co ma przełożyć się na zwiększenie dostępności dziedzictwa archeologicznego. W ramach badań planuje się wykorzystanie takich narzędzi i metodologii badawczych jak okulografia, badania korpusowe czy badania behawiorale. Kluczowym aspektem projektu jest jego interdyscyplinarność, w ramach której łączone są dokonania nauk o umyśle z metodologią archeologii. Takie podejście zaowocować ma stworzeniem unikatowej w skali dyscypliny wiedzy dotyczącej myślowych fundamentów archeologii oraz różnych sposobów rozumienia przeszłości.

Wydarzenia związane z projektem:
    • Research conducted within the project were placed on the open-air-exhibition presented during the 15th International Conference for Nubian Studies. [LINK]
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    • 1 września 2022: 15. Międzynarodowa Konferencja Nubiologiczna, Michalik, Ryndziewicz: Looking at medieval Soba. The use of the eye-tracking method in understanding the strategies of searching for archaeological objects on archaeological magnetic data
    • 6 czerwca 2022: Seminarium „Archeoorientalistyki”: Jak zobaczyć przeszłość? Badania nad wzrokowymi strategiami analizy danych archeologicznych [How to see the past? Research on visual strategies for archaeological data analysis]. [VIDEO][LINK]
    • 16 września 2021: Seminarium PCMA: Patrząc na przeszłość. Wykorzystanie metody eye trackingowej w warsztacie badawczym archeologa [Looking at the past. The use of the eye tracking method in the research workshop of an archaeologist]. [LINK]
    Publikacje:

Polecane linki