Limes Congress 2024: można zgłaszać tematy sesji

Wystartowała strona internetowa XXVI. „Kongresu limesowego”, który odbędzie się w 2024 r. w Batumi (Gruzja). Kongres organizuje Uniwersytet Warszawski, m.in. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej i Wydział Archeologii Śródziemnomorskiej, wspólnie z Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Adżarii.

„Limes Congress” to największa i najbardziej prestiżowa konferencja naukowa poświęcona badaniom nad granicami Imperium Rzymskiego, na której spotykają się badacze z całego świata. Ma ponad 70-letnią tradycję. Konferencje odbywają się zwykle co trzy lata i gromadzą od ok. 400 do 500 specjalistów zajmujących się limesem Imperium Romanum, a także obecnością wojska rzymskiego i cywilów w strefie pogranicza.

Na stronie Kongresu (limes2024.org) można już znaleźć m.in. tematy czterech sesji zaproponowanych przez organizatorów. Tematy kolejnych można zgłaszać do 31 marca br.

Sesja 1: Over the sea and far away. Roman garrisons and Roman influences in the Southern Caucasus (R. Karasiewicz-Szczypiorski, E. Kakhidze oraz P. Jaworski)
Sesja 2: Between Danube and Bosporus. Roman military presence in Scythia and Taurica (R. Karasiewicz-Szczypiorski, O. Savelyev oraz R. Gawroński)
Sesja 3: Back to the drawing board – new approaches, concepts and documentation methods for studies on the Roman frontier fortifications (P. Zakrzewski, I. Bogdanović)
Sesja 4: The Roman Army Beyond the Provinces (Michael A. Speidel)