Rejestracja na OGUNy z pracownikami CAŚ, sem. letni 2022/23

Zapraszamy studentów Uniwersytetu Warszawskiego do rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie prowadzone przez pracowników CAŚ UW. Będzie można na nich poznać tematy, którymi zajmują się oni w praktyce swojej pracy badawczej.

W semestrze letnim 2022/23 oferujemy cztery przedmioty, trzy w języku polskim i jeden w języku angielskim. Można się na nie rejestrować jako na przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne. Druga tura rejestracji rozpoczyna się 24 stycznia br.

• [PL] „Archeologia tożsamości” – sem. letni 2022/23, 30h, 3 ECTS, kod przedmiotu 4001-ARCHTO-OG

Mgr Maciej Wyżgoł

Opis zajęć: Przedmiot obejmuje prezentację współczesnych teorii i metod związanych z badaniem tożsamości poprzez analizę materialnych pozostałości działań człowieka. Podczas zajęć przedstawione zostaną podejścia do takich zagadnień jak tożsamość grupowa, rodzinna, płciowość, religia, czy stosunki władz. Dyskusja na zajęciach obejmie różne aspekty i postrzegania i kształtowania się tożsamości. Szczególny nacisk położony będzie na tworzenie się tożsamości w relacji do rzeczy, ludzi i miejsc.

Link do zajęć w USOS.

• [PL] „Cyfrowe metody dokumentacji dziedzictwa kulturowego” – sem. letni 2022/23, 30h, 3 ECTS, kod przedmiotu 4001-METDOK-OG, zajęcia online

Dr Piotr Zakrzewski

Opis zajęć: Tematem zajęć są zaawansowane metody dokumentacji należące do stosunkowo nowej i obecnie szeroko rozwijanej oraz popularnej wśród wielu badaczy specjalizacji – archeologii cyfrowej (ang. digital archaeology). Polega ona generalnie na implementacji w badaniach naukowych, prowadzonych w terenie oraz laboratoriach, nowoczesnych technologii i narzędzi w celu zwiększenia dokładności i ilości informacji przy jednoczesnym przyśpieszeniu procesu gromadzenia danych.

Link do opisu zajęć.

• [PL] „Rzymska architektura obronna w okresie pryncypatu (I-III wiek n.e.) – teichologia oraz poliorketyka” – sem. letni 2022/23, 30h, 3 ECTS, kod przedmiotu 4001-RZARCH-OG, zajęcia online

Dr Piotr Zakrzewski

Opis zajęć: Głównym tematem zajęć będą techniki budowy (teichologia) oraz obrony (poliorketyka) fortyfikacji rzymskich w I-III wieku n.e. wznoszonych przede wszystkim dla założeń wojskowych. Przedstawiona zostanie zarówno geneza, jak i ewolucja dzieł obronnych. Omówiona zostanie także problematyka materiałów źródłowych, w tym: archeologicznych, pisanych i ikonograficznych; oraz metodologia ich analizy, formułowania wniosków badawczych, a także dokonywania własnych interpretacji. Na podstawie omówionych przykładów uczestnicy analizować będą czynniki determinujące ich wygląd, plan lub zastosowane materiały budowlane. Innym elementem prowadzonych rozważań będą stanowiły możliwe pozamilitarne funkcje struktur obronnych oraz sposób ich postrzegania przez budowniczych i potencjalnych najeźdźców.

Link do opisu zajęć.

• [EN] „Introduction to the Heritage Studies” – sem. letni 2022/23, 30h, 3 ECTS, kod przedmiotu 4001-HERSTU-OG

Dr Tomomi Fushiya

Opis zajęć: It approaches to archaeological, built, landscape, cultural and natural heritage from social, cultural, political and economic aspects. The students study key issues and approaches to heritage use, conservation and management. It also develops understanding of theoretical frameworks and methods concerning heritage and introduces various heritage practices in the global context. It discusses heritage in relation to human and cultural rights, heritage and learning, and draws attentions to the relevance of heritage in recent social movements. Thus, the course is relevant to not only archaeology but also broadly Humanities and Social Science disciplines. Throughout the course, it discusses with the students on roles of heritage in contemporary society.

Link do zajęć w USOS.