Dofinansowanie IDUB na warsztaty bioarcheologiczne w Sudanie

Dr Iwona Kozieradzka-Ogunmakin z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW otrzymała finansowanie w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości” (IDUB II.1.2 – Nawiązywanie i wzmacnianie współpracy z partnerami strategicznymi) na realizację warsztatów szkoleniowych w dziedzinie bioarcheologii, adresowanych do archeologów i studentów archeologii w Sudanie.

Warsztaty odbędą się w dniach 16-19 stycznia 2023 r. w siedzibie National Corporation for Antiquities and Museums (NCAM) w Chartumie. Przeprowadzi je we współpracy z dr Kendrą Sirak z Harvard Medical School oraz dr. Robertem Starkiem z CAŚ UW.

CAŚ UW, przy wsparciu i we współpracy z NCAM, od wielu lat prowadzi badania archeologiczne na terenie Sudanu. Celem organizowanych obecnie warsztatów jest wymiana wiedzy i podniesienie kompetencji naukowych kadry NCAM oraz studentów archeologii z lokalnych uniwersytetów w zakresie bioarcheologii, w tym eksploracji, dokumentacji i badań szczątków ludzkich pochodzących ze stanowisk archeologicznych, oraz analiz specjalistycznych, jak starożytne DNA.

Zajęcia będą składały się z krótkich wykładów instruktażowych oraz zajęć praktycznych.

Więcej informacji o grantach w ramach IDUB.