Granty Opus 23 i Preludium 21 dla projektów CAŚ UW w Sudanie i Egipcie

W najnowszej edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki do finansowania zakwalifikowano dwa projekty zgłoszone przy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Robert Stark otrzymał grant w Opus 23, zaś mgr Jerzy Oleksiak – grant Preludium 21.

Projekt dr. Roberta Starka: „Życie w Makuryckiej Metropoli: Bioarcheologiczne badania średniowiecznej Starej Dongoli, Sudan” zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej konkursu. Projekt ma na celu pogłębienie wiedzy o ludności tej stolicy średniowiecznego królestwa Makurii poprzez badania osobników pochowanych na niebadanym do tej pory cmentarzysku chrześcijańskim. Badania bioarcheologiczne, w tym analizy izotopowe, umożliwią studia m.in. nad strukturą populacji, dietą, mobilnością i migracjami pochowanej tam ludności. Zaś wykopaliska i biokulturowa analiza reprezentatywnych serii pochówków z poszczególnych obszarów cmentarzyska da możliwość oceny zmienności pochówków,  chronologicznego rozwoju cmentarzyska i zmian w trakcie użytkowania.”
Kwota: 2 481 857 PLN
Abstrakt: PDF

Projekt mgr. Jerzego M. Oleksiaka: „By dotrzeć na wschód, płyń na południe – Berenike i Morze Czerwone jako główny aktor wymiany ekonomicznej Oceanu Indyjskiego w późnym antyku”, którego celem są studia nad unikalnym materiałem ceramicznym pochodzącym z Berenike oraz Senskis, stanowisk położonych na Pustyni Wschodniej w Egipcie. Materiał ten posłuży jako narzędzie do zrozumienia zależności ekonomicznych pomiędzy osiedlami na Pustyni Wschodniej a światem Oceanu Indyjskiego i pomoże zrozumieć dynamikę relacji wybrzeża Morza Czerwonego z głębią lądu. Kolejnym zadaniem projektu jest odkrycie, skąd późnoantyczne stanowiska zaopatrywały się w najbardziej potrzebną ceramikę użytkową. Projekt ma udzielić odpowiedzi na to pytanie w oparciu o badania petrograficzne i chemiczne przy wykorzystaniu metody XRF.”
Kwota: 130 816 PLN
Abstrakt: PDF

Obu laureatom serdecznie gratulujemy!