Stefan Karol Kozłowski (1938–2022)

Zasmuciła nas wiadomość o śmierci prof. Stefana Karola Kozłowskiego, wybitnego prehistoryka, autora wielu ważnych publikacji dotyczących pradziejów Europy, ale też neolitu Bliskiego Wschodu.

W latach 1979–1990 kierował kilkoma ekspedycjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Iraku, prowadząc badania w ramach akcji międzynarodowych wykopalisk ratowniczych związanych z budową tam na Eufracie, Tygrysie i Dijali. Badał m.in. takie stanowiska jak M’lefaat, Tell el-Saadiya, a przede wszystkim tak ważne dla studiów nad kulturą neolityczną Mezopotamii Nemrik 9. Uczestniczył ponadto w badaniach CAŚ UW na wyspie Bidżan (Irak), a jako znakomity specjalista od materiału litycznego również w Kadero (Sudan) i Bahra 1 (Kuwejt).

Spod jego pióra wyszło też kilka tomów poświęconych historii polskiej archeologii i ludziom, którzy ją tworzyli. On sam pozostanie niezwykłą i pamiętną częścią tej historii.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 16 września 2022. Msza żałobna celebrowana będzie o godz. 13:00 w Kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.