Nea Pafos: archeologiczna współpraca z lokalną społecznością

Na początku maja w Pafos na Cyprze archeolodzy z polskiej ekspedycji pracującej w tym starożytnym mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wzięli udział w spotkaniu w miejscowej szkole średniej, gdzie wysłuchali prezentacji uczniów na temat historii i archeologii miasta. Wydarzenie to było częścią nowego projektu współpracy w archeologii (ang. collaborative archaeology) zainicjowanego przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w marcu 2022 roku.

Projekt jest prowadzony we współpracy z Maloutena-Agora Project (MAP) przez dr Tomomi Fushiyę i Eleannę Avouri z CAŚ UW. Ich badania dotyczą emocjonalnej roli dziedzictwa archeologicznego na przykładzie Parku Archeologicznego Nea Pafos. Analizują rolę stanowiska archeologicznego jako przestrzeni dialogu i interakcji między lokalnymi mieszkańcami i migrantami mieszkającymi w Pafos, a także badają, w jaki sposób stanowiska archeologiczne mogą przyczynić się do poprawy dobrostanu i spójności w społeczeństwie.

W ramach projektu opracowywane i wdrażane są również programy angażujące lokalne społeczności w działania związane z badaniami na okolicznych stanowiskach archeologicznych. Programy te są prowadzone wspólnie z innymi członkami MAP i pozwalają mieszkańcom obcować z archeologią i poznać specjalistów z tej dziedziny. Jednocześnie dają archeologom możliwość poznanie lokalnego postrzegania dziedzictwa archeologicznego i narracji na jego temat oraz nawiązania kontaktów z mieszkańcami.

Pierwsze wydarzenia w ramach tego programu zorganizowano we współpracy z Liceum im. Arcybiskupa Makariosa w Pafos. Uczniowie odwiedzili Park Archeologiczny w Nea Pafos, po którym oprowadzali ich członkowie MAP: Dr Łukasz Miszk, który zaprezentował wyniki wykopalisk oraz Dr Małgorzata Kajzer i Kamila Niziołek, które pokazały im rozmaite kategorie zabytków. Drugą częścią programu było spotkanie w liceum, podczas którego uczniowie pokazali swoje filmy i prezentacje na temat „Nea Pafos i Pafos: Nowoczesne miasto obok miasta starożytnego”. Wykorzystali w nich zdjęcia i filmów, które nagrali podczas wizyty na stanowisku.

W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP na Cyprze, pani Irena Lichnerowicz-Augustyn, która została powitana przez dyrektora szkoły, pana Andreasa Iosifa w języku polskim, znanym mu z racji studiów w Polsce. Podczas ceremonii otwarcia uczniowie ze szkoły muzycznej w Pafos wykonali utwór słynnego greckiego kompozytora Mikisa Theodorakisa pt. „Beautiful City”. Pani Ambasador w swoim przemówieniu podkreśliła więzi łączące Cypr i Polskę oraz wieloletnią polską działalność archeologiczną w Pafos, a także zachęciła uczniów do studiowania w Polsce. Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierowniczka MAP i nowej Stacji Badawczej CAŚ UW na Cyprze, wygłosiła krótki wykład na temat „Polskich wykopalisk archeologicznych w Nea Pafos”. Podkreśliła również znaczenie przekazywania informacji o badaniach archeologicznych studentom, młodzieży i szerszej społeczności miasta.

Program badań CAŚ UW dotyczący rozwijania współpracy archeologicznej został sfinansowany z mikrograntu IDUB Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz broszury przygotowane w ramach programu (PDF jęz. angielski; PDF jęz. grecki).

Czytaj więcej o wykopaliskach CAŚ UW w Nea Pafos.