Promocja książki prof. Michała Gawlikowskiego „Tadmor–Palmyra”

We środę, 28 kwietnia 2022 r. odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim promocja książki prof. Michała Gawlikowskiego pt. “Tadmor – Palmyra. A Caravan City between East and West”.

Podczas spotkania w Sali Kolumnowej w budynku Wydziału Historii UW zgromadzili się licznie m.in. członkowie ekspedycji CAŚ UW, która w latach 1959-2011 prowadziła badania w Palmyrze, którymi od 1963 do 2009 roku kierował prof. Gawlikowski.  O powstawaniu książki opowiadali przedstawiciele wydawcy, m. in. dr hab. Józef Grabski, prezes Fundacji Wspierania Kultury „IRSA”. Sylwetkę Autora przedstawili gospodarze spotkania, dr hab. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Historii UW oraz prof. Piotr Bieliński, przewodniczący Rady Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Prof. Michał Gawlikowski przekrojowo opisał historię swoich badań w Palmyrze, pokazując również dzieje tego antycznego miasta od jego zarania, aż po zniszczenie przez Daesh. Wspominał też wieloletniego dyrektora Muzeum Palmyreńskiego i swego przyjaciela, Khaleda al-Asada.
Na koniec spotkania prof. Włodzimierz Lengauer, przyjaciel Autora i były prorektor UW poprowadził dyskusję na temat zmian w społecznym postrzeganiu odkryć archeologicznych i miejsca tradycyjnie rozumianego świata klasycznego w dzisiejszej popkulturze.

Książka prof. Gawlikowskiego jest udostępniona online. Można ją też nabyć w formie tradycyjnej, w twardej oprawie, u wydawcy.

Michał Gawlikowski, Tadmor – Palmyra. A Caravan City between East and West (=Bibliotheca Artibus et Historae), Kraków: IRSA, 2021