Seminarium Stypendystów CAŚ: Technokompleks aszelski Afryki pn.-wsch.

W Stacji Badawcza w Kairze CAŚ UW odbyło się „Seminarium Stypendystów CAŚ”. W dalszym ciągu, z powodu pandemii koronawirusa, wydarzenia w tym cyklu są dostępne jedynie dla gości Stacji.

Referat pt. „Zachowania technologiczne w kompleksie aszelskim Afryki północno-wschodniej (Egipt i Sudan)” zaprezentował mgr Grzegorz Michalec.

Abstrakt: „W trakcie seminarium przedstawione zostały założenia projektu doktorskiego i wstępne wyniki badań nad zachowaniami technologicznymi obecnymi w kompleksie aszelskim obszaru Afryki północno-wschodniej obejmującej terytorium Egiptu i Sudanu.

Tradycja aszelska była technokompleksem kulturowym trwającym przez ponad 1,5 mln lat, a jej pozostałości odkrywane są na obszarze rozciągającym się od Afryki do Europy północno-zachodniej oraz przez obszar Lewantu i Półwyspu Arabskiego do Azji południowo-wschodniej. Kompleks ten charakteryzuje się obecnością dużych narzędzi tnących (ang. Large Cutting Tools – LCT’s) – chopperów, pięściaków i rozłupców – produkowanych najczęściej przy pomocy metody kształtowania dwustronnego, a rzadziej przy wykorzystaniu redukcji jednostronnej. Prócz tego, cechuje się jednorodnością typologiczną jednak z widocznym regionalnym zróżnicowaniem cech morfologicznych narzędzi i zastosowania różnych metod ich produkcji.

Stanowiska odkrywane na obszarze obejmującym dzisiejsze terytorium Egiptu i Sudanu reprezentują głównie późną fazę kompleksu aszelskiego (500-200 tys. lat temu), a jedynie pojedyncze stanowiska można powiązać z środkową fazą tego kompleksu (starsze niż 500 tys. lat).

Prowadzone badania opierają się na podejściu Chaine operatoire oraz założeniach archeologii behawioralnej. Badanie te mają na celu rozpoznanie metod produkcji narzędzi kamiennych stosowanych na wybranych stanowiskach, jak również ocenę możliwości behawioralnych i potencjału wytwórczego twórców kompleksu aszelskiego. Prócz tego, podjęta zostanie próba ustalenia czy akumulacja wiedzy, doskonalenie umiejętności i metody produkcji w kompleksie aszelskim miały wpływ na morfologię LCT’s – czy form o wysokim stopniu przekształcenia i dużej symetrii zostały wyprodukowane później niż te, które mają mniejszy stopień przetworzenia.

Seminarium odbyło się w poniedziałek 21 lutego 2022 r.

Więcej o Stypendiach CAŚ można przeczytać tutaj.