Stypendium post-doktorskie Ifao i CAŚ UW przyznane dr Fatmie Keshk

Już po raz czwarty Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze i Institut français d’archéologie orientale przyznały wspólne stypendium post-doktorskie. Nową stypendystką jest dr Fatma Keshk, która zorganizuje interdyscyplinarną konferencję poświęconą domostwom i życiu codziennemu w starożytnym Egipcie i Sudanie.

Dr Keshk, mieszkająca w Kairze, jest absolwentką Uniwersytetu w Lejdzie; doktoryzowała się na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jej dotychczasowe badania obejmują etnoarcheologiczne studia nad ulicami i otwartymi przestrzeniami zarówno z terenów współczesnego Sudanu, jak i starożytnego Egiptu.

– Planowana konferencja poświęcona będzie badaniom w zakresie archeologii osadnictwa w Egipcie i Sudanie z perspektywy interdyscyplinarnej, w tym badań nad pozostałościami archeologicznymi in-situ, kulturą materialną i perspektywą  etno-archeologiczną, – wyjaśnia dr Keshk. Dodaje, że temat konferencji, mimo wzrostu zainteresowania tą tematyką w ostatnich latach, jest wciąż rzadko dyskutowany w Kairze, zwłaszcza w ujęciu interdyscyplinarnym.

Konferencja planowana jest na jesień 2022 roku. Po zakończeniu konferencji stypendystka będzie miała za zadanie opracowanie materiałów pokonferencyjnych i przygotowanie ich do publikacji. Podczas trwania stypendium będzie też uczestniczyć w działalności naukowej IFAO i Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze.