Dongola i Deir el-Bahari: publikacje z wydawnictwa Peeters w Open Access

Na stronie wydawnictwa Peeters udostępniono dwa pierwsze tomy serii Polish Publications in Mediterranean Archaeology. Pierwszy z nich poświęcony jest wynikom badań w Dongoli (Sudan), drugi zaś Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari (Egipt).

Tom pierwszy PPMA, pt. Old Dongola: Development, Heritage, Archaeology. Fieldwork in 2018–2019 jest relacją z pierwszego sezonu prac terenowych projektu „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city” kierowanego przez dr. hab. Artura Obłuskiego w ramach grantu Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). W trakcie badań odkryto ponad 20 zespołów mieszkalnych zlokalizowanych w obrębie murów miejskich i poza nimi. Ich analiza, przedstawiona przez członków ekspedycji w tomie pod redakcją Artura Obłuskiego i Doroty Dzierzbickiej, dostarczyła nowych danych na temat technik budowlanych i organizacji przestrzennej miasta.

Tom drugi PPMA, pt. The Royal Mortuary Cult Complex in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari. Part 1, The Chapel of Tuthmosis I to analiza kaplicy Totmesa I, sanktuarium znajdującego się w południowej części górnego tarasu świątyni grobowej królowej Hatszepsut. Mirosław Barwik proponuje w nim rekonstrukcję dekoracji poszczególnych partii ścian kaplicy na podstawie fragmentarycznie zachowanych elementów, lub wręcz pojedynczych bloków. W apendyksie do tomu Teresa Dziedzic przedstawia analizę architektoniczną kaplicy, co umieszcza dekorację w kontekście całej świątyni i jej historii.

Publikację dofinansowano z programu „Doskonała Nauka” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wydawnictwo Peeters ma długą tradycję publikacji wysokiej jakości literatury naukowej m.in. w dziedzinie egiptologii i archeologii. Seria Polish Publications in Mediterranean Archaeology (PPMA) założona w 2020 roku służy prezentacji badań prowadzonych przez CAŚ UW i jego partnerów.

Informacje o kolejnych pozycjach w serii PPMA można znaleźć na podstronie Książki na naszej stronie internetowej i na stronie wydawnictwa Peeters.

Publikacja w wolnym dostępie była możliwa dzięki wsparciu ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki na „Umiędzynarodowienie badań Stacji Archeologicznych Uniwersytetu Warszawskiego w Egipcie, Peru, Gruzji i Czarnogórze”.