Kair – afrykańska metropolia. Wykład prof. Timothy’ego Insolla w cyklu KaMMeL

Profesor Timothy Insoll wygłosi wykład w Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze w ramach serii „Kazimierz Michałowski Memorial Lectures”. Wykład nosi tytuł: „Cairo – an African Metropolis. Archaeological Perspectives on Contacts between Cairo and Eastern Ethiopia in the 12th to 15th Centuries”.

Abstrakt: Materiały archeologiczne z najnowszych wykopalisk w średniowiecznym ośrodku handlowym Harlaa we wschodniej Etiopii sugerują, że utrzymywano tam znaczące kontakty z Egiptem, szczególnie w okresie ajjubidzkim i mameluckim, ale były one tylko jednym z elementów szerszej czerwonomorskiej wymiany handlowej. Miejsce Harlaa zostanie opisane zarówno w kontekście regionalnym, jak i międzynarodowym, przedstawione zostaną też konkretne dowody na powiązania tego stanowiska zarówno z samym Kairem, jak i bardziej ogólnie z Egiptem. Są wśród nich: ceramika glazurowana i konkretne typu ceramiki nieglazurowanej, wyroby szklane i monety. Ale są też specyficzne rozwiązania technologiczne, szczególnie wykorzystanie importowanych z Egiptu rzeźbionych form kamiennych do produkcji biżuterii;  w zamian za nie eksportowano do Egiptu obrabiane muszle morskie i, być może, tekstylia. Te dowody będą rozpatrywane w celu rozpoczęcia rekonstrukcji relacji pomiędzy Kairem a wschodnią Etiopią, a także ustalenia dlaczego dobiegły one końca w XV wieku.

Profesor Timothy Insoll jest specjalistą w dziedzinie archeologii afrykańskiej i islamskiej. Kieruje Centrum Archeologii Islamskiej w Instytucie Studiów Arabskich i Islamskich na Uniwersytecie w Exeter. Jego zainteresowania badawcze obejmują archeologię Afryki w epoce żelaza oraz archeologię islamu na świecie. Kieruje finansowanym przez ERC projektem „Becoming Muslim. Conversion to Islam and Islamisation in Eastern Ethiopia”. Pełną biografię naukową prof. Insolla można znaleźć na jego profilu na stronie Uniwersytetu w Exeter.

Seria Kazimierz Michałowski Memorial Lectures jest organizowana przez Stację Badawczą CAŚ UW w Kairze dla upamiętnienia dokonań prof. Kazimierza Michałowskiego, pioniera polskich badań archeologicznych w Egipcie i twórcy polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

Wykład odbędzie się we środę, 5 stycznia 2022 r. o godzinie 18:00 czasu kairskiego (czyli o godz. 17:00 czasu polskiego). Będzie miał formę hybrydową: w Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze (ul. Mahalla 11, Kair–Heliopolis) oraz na platformie Zoom. Chętnych do udziału prosimy o kontakt mailowy: cairo2.pcma@uw.edu.pl