Przedmioty ogólnouniwersyteckie z pracownikami CAŚ UW

Zapraszamy studentów Uniwersytetu Warszawskiego do rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie prowadzone przez pracowników CAŚ UW. Będzie można na nich poznać tematy, którymi zajmują się oni w praktyce swojej pracy badawczej.

W semestrze letnim 2021/22 prowadzone będą zajęcia z pięciu przedmiotów, cztery w języku polskim i jedne w języku angielskim. Wszystkie będą trwały po 30 godzin i mają się odbywać w trybie mieszanym. Na zajęcia można się już rejestrować jako na przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne.

• „Archaeology of ancient Ethiopia: the Aksumite culture and civilization”

Dr Michela Gaudiello

Opis zajęć (zajęcia anglojęzyczne): „The course aims to describe the evolution of the Ethiopian studies and archaeology, mainly focusing on Ethiopia’s northernmost region (Tigray), where the powerful kingdom of Aksum rose and developed. An introduction will briefly outline the Greek-Roman accounts on ancient Ethiopia, the arrival of the first European travellers, and also the scholarly explanations of the first connections between the ancient Aksumite and South Arabian kingdoms. The core of the course is the development of the Aksumite polity (c. 400 BC–AD 850), starting with its predecessors, till its collapse and the advent of the ‘Solomonic dynasty’ in 1270 AD.

By studying previous and current archaeological projects, we will analyse the Aksumite material cultures, architecture, exchange and trade links, inter-influences with coeval powers and we will also try and shed some light on the cultural connections between the Aksumites, the South Arabians and the Kushites in the Middle Nile Valley.”

Link do zajęć w USOS.

• „Na południe od Mezopotamii. Archeologia Półwyspu Arabskiego w okresie epoki brązu i żelaza”

Dr Łukasz Rutkowski

Opis zajęć: „Półwysep Arabski i rejon Zatoki Perskiej nieodparcie kojarzą się z kolebką islamu, bezkresnymi pustyniami, wydobyciem ropy naftowej, a ostatnio także z nowoczesnymi miastami nad Zatoką Perską, stanowiącymi w ostatnich czasach atrakcyjny kierunek turystyczny. Wiedza o tym, że w czasach przedislamskich kwitła tam cywilizacja, rzadko dociera do opinii publicznej. Dzieje się tak też dlatego, że południowa Arabia pozostawała przez wiele lat na marginesie zainteresowania archeologii Bliskiego Wschodu. Z różnych względów sytuacja ta uległa w ostatnim czasie zmianie, dlatego niniejszy wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom aktualnej wiedzy na temat problematyki archeologicznej tego regionu w okresie epoce brązu i żelaza.”

Link do zajęć w USOS

• „Rzymska architektura obronna w okresie pryncypatu (I-III wiek n.e.) – teichologia oraz poliorketyka”

Dr Piotr Zakrzewski

Opis zajęć: Głównym tematem zajęć będą techniki budowy (teichologia) oraz obrony (poliorketyka) fortyfikacji rzymskich w I-III wieku n.e. wznoszonych przede wszystkim dla założeń wojskowych. Przedstawiona zostanie zarówno geneza, jak i ewolucja dzieł obronnych. Omówiona zostanie także problematyka materiałów źródłowych, w tym: archeologicznych, pisanych i ikonograficznych; oraz metodologia ich analizy, formułowania wniosków badawczych, a także dokonywania własnych interpretacji. Na podstawie omówionych przykładów uczestnicy analizować będą czynniki determinujące ich wygląd, plan lub zastosowane materiały budowlane. Innym elementem prowadzonych rozważań będą stanowiły możliwe pozamilitarne funkcje struktur obronnych oraz sposób ich postrzegania przez budowniczych i potencjalnych najeźdźców.

Link do zajęć w USOS.

• „Archeologia a interdyscyplinarność – humanistyczny projekt badawczy w dobie współczesnego rozwoju nauki.”

Mgr Paweł Lech, dr Łukasz Miszk (UJ)

Opis zajęć: „Tematem zajęć będzie przedstawienie przygotowania, organizacji oraz przeprowadzenia interdyscyplinarnego projektu naukowego z zakresu humanistyki we współpracy z naukami ścisłymi i naukami o ziemi. Jako przykład zostanie zaprezentowany realizowany przez konsorcjum Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską projekt w Nea Pafos (Cypr), który łączy ze sobą różnorodne dyscypliny z całego spektrum nauk.

Doświadczenia osób będących członkami zespołu pracującego na Cyprze będą osadzone w szerokim kontekście doświadczeń archeologów w tym aspekcie ich pracy. Celem zajęć będzie pokazanie, jak taka współpraca poszerza możliwości badawcze oraz ich zakres metodyczny, ale również jakie zagrożenia i wyzwania może ze sobą nieść.”

• „Archeologia tożsamości”

Mgr Maciej Wyżgoł

Opis zajęć: Przedmiot obejmuje prezentację współczesnych teorii i metod związanych z badaniem tożsamości poprzez analizę materialnych pozostałości działań człowieka. Podczas zajęć przedstawione zostaną podejścia do takich zagadnień jak tożsamość grupowa, rodzinna, płciowość, religia, czy stosunki władz. Dyskusja na zajęciach obejmie różne aspekty i postrzegania i kształtowania się tożsamości. Szczególny nacisk położony będzie na tworzenie się tożsamości w relacji do rzeczy, ludzi i miejsc.