Seminarium PCMA: Oaza Dachla – ostatnie 10 lat badań nad sztuką naskalną

Listopadowe wystąpienia w cyklu Seminariów PCMA zainauguruje dr Paweł Polkowski referatem „Dakhleh Oasis: The last 10 years of rock art research”.

Dr Paweł Polkowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu od 2016 roku kieruje badaniami petroglifów w Oazie Dachla na Pustyni Zachodniej w Egipcie w ramach Dakhleh Oasis Project. Kierował projektami badawczymi finansowanymi z grantów NCN, odbył też staż post-doktorski w Kairze ramach stypendium CAŚ UW i Institut français d’archéologie orientale. W tym roku został wyróżniony Nagrodą Narodowego Centrum Nauki w kategorii nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.

Abstrakt: „Trwające już od ponad 40 lat badania Dakhleh Oasis Project obejmują różne aspekty historii i archeologii oazy od paleolitu po czasy współczesne. Jedną z misji zrzeszonych w ramach DOP jest polska ekspedycja DOP Petroglyph Unit, działająca od 1985 r. W niniejszym wykładzie chciałbym przedstawić najnowsze prace nad dachlijskimi petroglifami, prowadzone przeze mnie od 2011 r. z ramienia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w ramach trzech projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Podczas wystąpienia zaprezentuję zakres prowadzonych prac terenowych, scharakteryzuję najważniejsze podejmowane przeze mnie problemy badawcze, a także opowiem, z jakimi przeciwnościami ekspedycja musi się mierzyć w ostatnich latach.”

Seminarium odbędzie się online na platformie Zoom we czwartek 4 listopada 2021 r. o godz. 11.00.

Aby otrzymać link, prosimy o mail na adres pcma@uw.edu.pl