Seminarium „Archeoorientalistyki”: Domostwa w Starej Dongoli w okresie Fundż

Zespół Archeoorientalistyki zaprasza na pierwsze w tym roku akademickim seminarium którego, gościem będzie Maciej Wyżgoł z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Opowie on o domostwach w Starej Dongoli w okresie Fundż.

Abstrakt: Znajdująca się w Sudanie Stara Dongola po upadku królestwa Makurii została stolicą państwa rządzonego przez lokalnego władcę – mekka. Od XVI w. miasto zostało podporządkowane islamskiemu sułtanatowi Fundż ze stolicą w Sennar. Badania archeologiczne prowadzone przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w ramach grantu ERC UMMA doprowadziły do odsłonięcia domów, z których składało się miasto w XVII w. i XVIII w. Dało to okazję do wglądu w życie mieszkańców miasta.

Dom był miejscem skupiającym większość aktywności mieszkańców XVII-wiecznej Dongoli. Pozornie egalitarne domostwa, porównywalne pod względem wielkości i organizacji przestrzeni, były miejscami, gdzie tworzyły się także relacje władzy między ich mieszkańcami. Przestrzeń wydaje się odgrywać kluczową rolę w tym procesie. Wynika to z faktu, że kontrola nad dostępem do poszczególnych obszarów oraz nad aktywnościami tam wykonywanymi określała stosunki panujące w domu, podobnie jak kontrola nad domowymi zasobami.

Główną rolę w rodzinie w społeczeństwach islamskich przypisuje się ojcom rodzin, podobnie jest we współczesnym Sudanie. Natomiast istotna jest także rola najstarszej kobiety w domostwie, habuby, która decyduje o sprawach związanych z domem i kontroluje prace i domowe obowiązki młodszych kobiet. Badania archeologiczne oraz analizy przestrzenne w domach okresu Fundż w Starej Dongoli wsparte danymi etnograficznymi pozwalają w pewnym stopniu zidentyfikować relacje rodzinne oraz role płciowe w obrębie domów.  Dostarczają również informacji na temat tego w jaki sposób mieszkańcy Dongoli dostosowywali się do regulacji islamskich, chociażby w odniesieniu do roli kobiet w społeczeństwie.

Seminarium odbędzie się w poniedziałek, 4 października, o godz. 11:30 na platformie Zoom. W celu uzyskania linku prosimy pisać na adres: archeoorientalistyka@uw.edu.pl

Czytaj więcej na temat projektu „Archeorientalistyka”